Nie ma orzeczenia Sądu Najwyższego ws. frankowiczów. Sprawa odroczona... bez terminu

Adam Nowiński
Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały w sprawie frankowiczów i nie odpowiedziała na sześć pytań I prezes SN Małgorzaty Manowskiej. Miały one pomóc przy rozpatrywaniu spraw dotyczących kredytów we frankach. Procedowanie wniosku Manowskiej zostało odroczone. Nowy termin nie jest znany.
Sąd Najwyższy nie wydał wyroku ws. frankowiczów. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Na ten wyrok liczyli nie tylko frankowicze, ale i banki oraz sędziowie sądów powszechnych prowadzący sprawy dotyczące kredytów we frankach. Niestety Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały i nie odpowiedziała na sześć pytań I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, kluczowych z punktu widzenia rozstrzygania spraw frankowych. Izba Cywilna Sądu Najwyższego odłożyła w czasie rozpatrywanie wniosku Manowskiej, ponieważ nie dostała jeszcze stanowisk ws. kredytów frankowych od przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka. Wymienione instytucje mają 30 dni na ich uzupełnienie. Potem SN będzie rozpatrywał ich opinie. Dlatego już teraz mówi się, że to swoiste "umycie rąk" przed odpowiedzialnością przez SN, ponieważ rozpatrywanie opinii może trochę potrwać, a termin kolejnej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Pytania Manowskiej

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia tego roku I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zagadnień prawnych związanych z kredytami frankowymi.


1. Czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów?

2. Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego do takiej waluty umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie?

3. Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu denominowanego w walucie obcej umowa ta może wiązać strony w pozostałym zakresie?

4. Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej, w wykonaniu której bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron, czy też powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość?

5. Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej z powodu niedozwolonego charakteru niektórych jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?

6. Czy, jeżeli w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej którejkolwiek ze stron przysługuje roszczenie o zwrot świadczenia spełnionego w wykonaniu takiej umowy, strona ta może również żądać wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych przez drugą stronę?