Kwintesencja stylu vintage. Kultowa brytyjska marka wreszcie u nas

Monika Przybysz
Sneakersy do garnituru, trampki do spodni w kant i tenisówki do eleganckiej spódnicy to dzisiaj norma, ale jeszcze kilka dekad temu takie połączenia wydawały się czymś, najdelikatniej mówiąc, ekstrawaganckim. Mało tego, butów sportowych nie nosiło się nawet do dżinsów. Co się zmieniło? Brytyjczycy powiedzieliby: Gola.
Fot. materiały prasowe
Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że Gola to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na Wyspach Brytyjskich. I wcale nie mówimy tu o “pewnych kręgach” - modowych, sportowych, czy szeroko pojętego lifestylu.

Klasyczną linię butów sportowych z charakterystycznymi przeszyciami rozpoznają dzisiaj zarówno ci, którzy w latach 70. nowatorsko zestawiali je z dżinsami typu “szwedy”, jak i ci, którzy w latach 90. plakatowali ściany swoich nastoletnich pokoi wizerunkami bogów brit-popu.


Gola pojawi się też pewnie we wspomnieniach wszystkich tych, którzy kilkanaście lat temu uczyli się dorosłego życia na londyńskich zmywakach i pierwsze (albo drugie) zarobione funty wydawali na kultowe modele marki, takie jak Harrier czy Grandslam.
Podobne wspomnienia można by mnożyć, bo Gola jest obecna na rynku już od 115 lat. Pierwsze modele, o których nie marzyli jeszcze brytyjscy miłośnicy mody, ale piłkarze, produkowano w niewielkiej manufakturze pod Manchesterem.

Fabryka prosperowała całkiem nieźle, udało jej się przetrwać nawet wojenne zawieruchy i dotrwać do momentu, w którym wydarzenia sportowe zaczęły nabierać całkiem nowego charakteru. W latach 60. i 70. gwiazdy footballu czy tenisa zyskiwały status podobny do gwiazd rocka: fani dokładnie przyglądali się swoim idolom, a ich uwadze nie umykały takie szczegóły, jak na przykład buty.

A tak się składa, że to właśnie Gola była w tamtych czasach marką pierwszego wyboru drużyn takich, jak Manchester United i FC Liverpool. Pojawiała się też regularnie na kortach tenisowych turniejów najwyższej rangi.

Wiele modeli z tamtych czasów stało się wizytówkami marki i jednocześnie wizytówkami brytyjskiej mody ulicznej. Gola wciąż ma w swojej ofercie retro klasyki: nieodmiennie wygodne i ponadczasowo stylowe, ale jednocześnie podążając za nowoczesnymi trendami.

Modele, które mogą służyć za ilustrację słowa: “kultowy” są od niedawna dostępne w Polsce. Na stronie golashop.pl oficjalnego producenta w Polsce, jak również na Eobuwie.pl oraz w Royal Collection, znajdziecie wszystkie te, które zapisały się w historii brytyjskiej mody:

Podczas wizyty na golashop.pl nie zapomnijcie też sprawdzić zakładek ze specjalnymi kolekcjami marki. Na wyróżnienie zasługuje tu z pewnością spektakularna seria Gola Made With Liberty.
Modele, które powstały we współpracy z producentem ekskluzywnych tkanin zachwycają soczystymi kolorami, odważnymi printami i jakością wykonania. Liberty to marka, której historia sięga końca XIX wieku. Po dziś dzień każdy wzór powstaje na bazie odręcznego rysunku, który później przenoszony jest na tkaninę za pomocą oryginalnej włoskiej prasy drukarskiej.

Skoro mowa o długich tradycjach trzeba nadmienić, że Gola nieprzerwanie, od początku istnienia, celebruje swoje dziedzictwo: kolekcja Made in England to mistrzowskie połączenie tradycji z nowoczesnością w wydaniu premium. Obuwie z tej kolekcji, jak nazwa wskazuje, powstaje w Anglii. O każdy szczegół dbają lokalni rzemieślnicy: od doboru materiałów, po wykończenie skórzanych i zamszowych detali.
W odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie, Gola produkuję również buty ze skór wegańskich. Ich ch katalog nieustannie się rozrasta, a standardy produkcji są zgodne z założeniami Towarzystwa Wegańskiego - najstarszej organizacji tego typu na świecie.
Troska o dobro planety nie ogranicza się jednak tylko do jednej kolekcji: Gola produkuje swoje opakowania z materiałów recyklingowanych, a na dostawców sklepowych ekspozytorów wybiera tylko te firmy, które używają produktów ze zrównoważonej gospodarki leśnej.

Artykuł powstal we współpracy z marką Gola.