Kradzież samochodu. Na taką pomoc będziesz mógł liczyć, jeśli zawczasu o tym pomyślisz

Artykuł sponsorowany
6910. Tyle samochodów osobowych wyrejestrowano ze względu na kradzież z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów w 2020 roku. Dla kierowcy utrata auta w wyniku działań złodziei to nie tylko duży szok i stres, ale także cała lawina problemów. Nawet jeśli właściciel skradzionego samochodu posiada ubezpieczenie AC, czeka go szereg trudności o charakterze i finansowym, i logistycznym. Może jednak temu zawczasu zaradzić.
Jeśli kierowca chce uniknąć dodatkowych stresów warto, by dokupił do ubezpieczenia AC lub pakietu OC+AC specjalny dodatek, który zaoferuje pomoc po kradzieży pojazdu. Bastian Pudill / Unsplash
Na kradzież pojazdu rynek ubezpieczeniowy miał od dłuższego czasu jedną receptę – dobrowolną polisę autocasco (AC). Każdemu, kto wykupił ten rodzaj ubezpieczenia, przysługuje odszkodowanie finansowe za skradziony samochód. Otrzymaną rekompensatę ubezpieczona osoba może (ale nie musi) przeznaczyć na zakup nowego auta i nie zwraca jej, nawet jeśli stary pojazd został odzyskany z rąk przestępców.

Od momentu kradzieży do przelania środków z odszkodowania na konto ubezpieczonego mija jednak trochę czasu, co wiąże się z załatwieniem formalności na policji, a następnie w firmie ubezpieczeniowej. W tym okresie osoba, której skradziono samochód, staje przed różnymi przeszkodami takimi jak utrudnienia w podróży czy ponowny zakup rzeczy, które na nieszczęście znajdowały się w skradzionym pojeździe.


Dlatego pierwsze dni po kradzieży samochodu upływają pod znakiem rozmaitych kosztów wymuszonych przez utratę auta. Najczęściej generuje je potrzeba przemieszczania się po mieście/kraju oraz uzyskania dostępu do utraconych wraz z samochodem dóbr. Z kolei po otrzymaniu odszkodowania i zakupie kolejnego samochodu dochodzą jeszcze koszty rejestracji nowego pojazdu i inne nieprzewidziane wydatki.

Jeśli kierowca chce uniknąć dodatkowych stresów dla głowy i portfela w razie (odpukać) kradzieży samochodu, warto, by dokupił do ubezpieczenia AC lub pakietu OC+AC specjalny dodatek, który zaoferuje pomoc po kradzieży pojazdu. Taki produkt pozwoli mu/jej zminimalizować finansowe skutki utraty auta z powodu działań przestępców i zadbać o własny komfort w tym trudnym dla niego/niej czasie.

Dodatek do polis komunikacyjnych składa się z dwóch form wsparcia: pomocy informacyjnej oraz finansowej. Osoba, która go zakupiła, otrzymuje możliwość skorzystania z czynnej 24h/dobę infolinii, na której dowie się, jakie kroki powinna podjąć po kradzieży samochodu. Ponadto przysługuje jej świadczenie w określonej wysokości np. 2000 zł, które może przeznaczyć na różne wydatki związane z utratą auta.

Pokradzieżowe świadczenie przyda się do zapłaty za bilety do komunikacji miejskiej, przejazdy taksówkami czy wynajęcie samochodu zastępczego. Można je też spożytkować na zakup rzeczy pozostawionych w skradzionym aucie, które nie były objęte ubezpieczeniem AC np. tabletu czy pary okularów. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie ich na pokrycie kosztów rejestracji kolejnego pojazdu.

Oczywiście osoba ubezpieczona, tak samo, jak w przypadku odszkodowania z tytułu AC, może dowolnie dysponować wypłaconym świadczeniem na pomoc po kradzieży pojazdu. To od niej zależy, na co przeznaczy otrzymane wsparcie finansowe. Grunt, by jak najszybciej zawiadomiła towarzystwo ubezpieczeniowe o utracie samochodu. Wypłata świadczenia pomocowego jest niezależna od wypłaty podstawowego odszkodowania.

Artykuł sponsorowany