Światowi fotografowie marzą o "upolowaniu" ich w obiektywie. Oto "Nowa Wielka Piątka"

Joanna Stawczyk
Od teraz nazwa "Wielka Piątka" nie będzie oznaczać dłużej najtrudniejszych zwierząt do upolowania w Afryce. Zamiast tego, odświeżona definicja będzie symbolizować pięć najbardziej zagrożonych zwierząt do sfotografowania. Sprawdź, o jakie gatunki chodzi.
Co to "Nowa Wielka Piątka"? Gatunki zagrożone wyginięciem i ważna akcja Fot. Instagram.com / @grameme.green
Niedawno fotografowie i obrońcy przyrody połączyli siły i zebrali się, aby ponownie zdefiniować wielowiekową wielką piątkę jako "Nową Wielką Piątkę". Obydwie grupy mają nadzieję, że pomoże to zwrócić uwagę na to, jak bardzo niektóre z zagrożonych zwierząt na świecie potrzebują ludzkiego zaangażowania i uwagi w zakresie ich ochrony.

Co oznacza hasło "wielka piątka"?

Swego czasu na łamach magazynu National Geographic wytłumaczono, o co chodzi z owym terminem. Łowcy trofeów wymyślili określenie "wielka piątka" w okresie kolonialnym w Afryce pod koniec XIX wieku.


W tamtych czasach nazwa ta odwoływała się do pięciu dzikich zwierząt, które zdaniem kłusowników były najtrudniejszymi i najniebezpieczniejszymi zwierzętami do upolowania. Od tamtej pory za wielką piątkę uważa się: słonia, lamparta, lwa i nosorożca oraz bawoła afrykańskiego (lub bawoła przylądkowego).

"Nowa Wielka Piątka" będzie chronić zagrożone gatunki

Aby chronić wymieniowe gatunki przed wyginięciem, brytyjski fotograf Graeme Green rozpoczął niedawno międzynarodową akcję pod nazwą "New Big 5", której celem było przeformułowanie wielkiej piątki tak, aby wiązała się z fotografią, a nie z polowaniami. "Nowa Wielka Piątka" to potężne przypomnienie o tym, co możemy stracić, jeśli nie zwiększymy globalnych wysiłków na rzecz ochrony przyrody" – napisał inicjator akcji, zachęcając jednocześnie do zapoznania się z filmikiem promocyjnym.
Czytaj także: Angelina Jolie w odważnej sesji. Zdjęcia wprawiły niektórych w osłupienie
źródło: greenmatter.com