Ten benefit to znak czasów. Pakiety opieki psychologicznej to korzyść nie tylko dla pracowników

Monika Przybysz
Są tacy, których pandemia wzmocniła: pomogła odkryć nowe talenty, pozwoliła nadrobić serialowe zaległości, dała więcej czasu z najbliższymi. Takie osoby prawdopodobnie nie siedzą z tobą biurko w biurko. Psychologowie alarmują: pandemia odcisnęła gigantyczne piętno na naszym zdrowiu psychicznym. I apelują: pracodawco, poprawa tego stanu jest w twoim interesie.
Fot. Unsplash.com / Toa Heftiba
Raport Covid365+ sporządzony przez IPSOS nie pozostawia wątpliwości: traktowanie kwestii zdrowia psychicznego po macoszemu teraz może niebawem odbić nam się czkawką. I to taką, trwającą dekady.


Jeśli chcieć zwięźle opisać nastrój, w którym po roku izolacji wychodzimy do świata, można użyć słowa: “niepewność”. Prawie trzy czwarte Polaków twierdzi, że w odniesieniu do planów na przyszłość znacznie częściej niż przed pandemią używa właśnie tego terminu. Z resztą, po co mamy snuć plany, skoro pandemia pokazała, że nie panujemy nad światem (82 proc.)?

Połowa z nas twierdzi, że “przewartościowała swoje życie”. Warto jednak byłoby uściślić kierunek owego przewartościowania. Z badania IPSOS wynika bowiem, że nastrojom porządkującym obecnie nasze życie daleko do pozytywnych. Pytani o swoje obecne nastawienie, respondenci wskazywali uczucia takie jak złość czy wściekłość, napięcie, smutek czy przygnębienie, znudzenie, strach i osamotnienie.

Nie to niepokoi jednak najbardziej. Alarmujący jest fakt, że żadna pozytywna emocja nie zdobyła większej ilości wskazań, niż najmniej popularna emocja negatywna.

A teraz zestawimy wyniki dotyczące ogólnego samopoczucia, z raportami badającymi środowisko zawodowe. Już w 2019 roku Polacy należeli do grona najbardziej zestresowanych pracowników w Europie — to dane z raportu ADP „Workforce View in Europe 2019”. Czy dzisiaj zmieścilibyśmy się na skali ówczesnej metodologii? Jest szansa, że niekoniecznie.

Jest jednak i dobra wiadomość: jesteśmy świadomi swojej słabszej kondycji psychicznej i chcemy ją poprawić. Według raportu „Kapitał Zdrowia 2020” przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie HR, 43 proc. pracowników sądzi, że pracodawca powinien wprowadzić benefit związany ze zdrowiem psychicznym. Z taką sugestią zgadza się 42 proc. firm, które dostrzegają potrzebę wprowadzenia programu odporności psychicznej pracowników.

Potrzeba rodzi rozwiązania. Na rynku działa już firma, oferująca pakiety zdalnej opieki psychologicznej dla pracowników. Mocniejsi.pl to pierwszy taki projekt w Polsce.

Mocniejsi.pl: karnet na psychologiczną “siłownię”

Mocniejsi.pl to projekt zdalnej opieki psychologicznej pracowników, działający na podobnej zasadzie, co programy typu “multisport”. Jak wspomina CEO projektu, Marta Nasiukiewicz, pomysł na wprowadzenie go w życie zrodził się jeszcze przed pandemią:

— Z wykształcenia jestem psychologiem i wiem, jak ważna jest równowaga psychiczna w aspekcie zawodowym. Dodatkowo praca w wewnętrznym dziale HR pozwoliła mi zaobserwować jak pomocne dla pracodawców byłoby skorzystanie z takiej usługi przez ich pracowników. Wiele artykułów i raportów zagranicznych wskazywało na ogromną potrzebę rynku w tym zakresie, a więc i na powodzenie takiego projektu — wspomina.

Potrzeba stała się faktem w momencie, gdy realia “zdalnego życia” zaczęły dawać się nam we znaki. I to zauważalnie. Twórcy Mocniejszych.pl zauważają, że “większość pracodawców zauważyła zmiany związane z niższą produktywnością, rotacją, absencją i niskim poziomem zaangażowania pracowników, co spowodowane jest ich obniżonym nastrojem. Obserwacje te potwierdzają tezy najnowszych badań i analiz”.

— Sytuacja z COVID-19 uświadomiła pracodawcom, jak ważne jest wsparcie psychiczne w miejscu pracy. Świadomość pracodawców z dnia na dzień rośnie, tworząc tym samym perspektywę na rozwój w tym obszarze. Jako współtwórca Mocniejsi.pl bardzo się cieszę, że udało nam się połączyć wiedzę i doświadczenia i stworzyć taki projekt. Wiem jak duży ma w sobie potencjał — zapewnia Nasiukiewicz.
Marta Nasiukiewicz, CEO Mocniejsi.pl

Jak działa program Mocniejsi.pl?

Pracodawcy decydujący się na korzystanie z platformy Mocniejsi.pl zapewniają swoim pracownikom możliwość udziału w półgodzinnych, indywidualnych sesjach online z dedykowanym psychologiem. Pomoc jest dostępna siedem dni w tygodniu.

Konsultacje mogą odbywać się anonimowo. Sesje prowadzone są telefonicznie lub online, co znacząco ułatwia korzystanie z usługi, a tym samym pomaga przełamać potencjalne bariery czy lęki przed korzystaniem z pomocy psychologicznej. Oszczędza również czas, który trzeba byłoby poświęcić na dotarcie na konsultację stacjonarną, a także maksymalizuje element komfortu poprzez możliwość odbycia konsultacji w wygodnym dla siebie miejscu zamiast w gabinecie.

Jak przekonują twórcy platformy, korzyści związane z poprawą kondycji mentalnej zauważą zarówno pracownicy, jak i pracodawcy: — Zależy nam na promowaniu zdrowia psychicznego w firmach, wprowadzaniu równowagi oraz budowaniu wraz z pracodawcą pro-pracowniczej kultury organizacyjnej. Wszystko po to, aby popularyzować zdrowie i cieszyć się nim przez całe życie — komentuje CEO Mocniejsi.pl.

Artykuł powstał we współpracy z platformą Mocniejsi.pl.