Kleszcze afrykańskie przywędrowały z Afryki do Europy – czy są niebezpieczne?

Diana Wawrzusiszyn
Są wielkie, przywędrowały do nas z Afryki i mogą roznosić groźne choroby. Afrykańskie kleszcze budzą niepokój, czy jest się czego obawiać?
Kleszcz afrykański (sceen). Fot. YouTube/ MyPolacy.de
Naukowcy ostrzegają przed afrykańską odmianą kleszczy. Mogą być groźne i przenosić egzotyczne choroby. Ich łacińska nazwa to Hyalomma marginatum. Gatunek ten został opisany po raz pierwszy w 1844 roku.

Kleszcze afrykańskie – skąd się wzięły?

Kleszcze afrykańskie, zwane także wędrownymi, zasiedlały do niedawna stepy i sawanny Północnej Afryki i Azji Zachodniej. Nie występuje naturalnie na terenie Europy, przenoszone są tu na grzbietach wędrownych ptaków lub podczas transportu żywności. Przez wysoką temperaturę podczas miesięcy letnich, kleszcze znalazły tu przyjazne środowisko do życia.
Czytaj także: Plaga kleszczy w parkach i lasach. Wzrost temperatury spowodował ich nagły wysyp. Jak się chronić?

Jak wyglądają kleszcze afrykańskie?

Kleszcze z Afryki osiągają nawet 5 cm długości i ponad 3 cm szerokości. Są znacznie większe niż zwykłe kleszcze, dobrze nam znane w Polsce. Kleszcze afrykańskie mają także charakterystyczne odnóża w paski w kolorze kości słoniowej. Ich ubarwienie bywa różne – od rudobrązowego do prawie czarnego.
Samica kleszcza wędrownego (afrykańskiego).Fot. Wikipedia/Adam Cuerden

Afrykańskie kleszcze - jakie choroby mogą przenosić?

Kleszcze wędrowne z rodzaju Hyalomma mogą przenosić wirusy i bakterie powodujące: Ta odmiana kleszczy jest również odpowiedzialna za przenoszenie patogenu Babesia occultans, wywołujący babeszjozę u ludzi, której objawy podobne są w przebiegu do malarii. Afrykańskie kleszcze, podobie jak inne odmiany, przenoszą też boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Kiedy kleszcze afrykańskie są najbardziej aktywne?

Kleszcze mogą być aktywne przez cały rok, choć szczyt aktywności przypada na wiosnę i jesień.


Co zrobić jak zostaniemy ugryzieni przez kleszcza?

Jeśli zauważymy ugryzienia przez kleszcza konieczna jest wizyta u lekarza. Nie powinno się samodzielnie usuwać kleszczy. Jednak jeśli to zrobimy, warto przekazać jego ciało do badań laboratoryjnych, aby zweryfikować skalę ryzyka zachorowań i powikłań. Kleszcze afrykańskie występują rzadko w Polsce, dlatego po ich zaobserwowaniu, takiego pajęczaka, koniecznie trzeba zawiadomić sanepid.

Jak chronić się przed kleszczem?

W przypadku ochrony przed afrykańskim kleszczem, powinniśmy zachować taką samą profilaktykę, jak przy pospolitej odmianie tego pajęczaka. W zalesionych miejscach powinniśmy zadbać o dokładne zasłanianie części ciała, w tym głowy. Zaleca się także stosowanie chemicznych preparatów odstraszające owady i kleszcze. Nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, po każdej wizycie w lesie czy parku, powinniśmy dokładnie przejrzeć nasze ciała, czy nie ma na nich kleszczy.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/314791,jak-usunac-kleszcza-wszystko-co-chcecie-wiedziec-o-tym-pasozycie-lista

Afrykańskie kleszcze – skąd się wzięły?

Wędrowne kleszcze z Afryki, mogą pojawić na terenach państw europejskich, jednak do tej pory widziane były sporadycznie. Pierwszego osobnika zidentyfikowano w 2007 roku w Holandii. Po pięciu latach znaleziono dwa samce na Węgrzech, a w grudniu 2015 roku zlokalizowano jednego w Niemczech. W 2019 roku afrykańskie kleszcze ponownie dotarły do Niemiec. Wszystkie kleszcze znaleziono na zwierzętach gospodarskich, głównie koniach i krowach.