Dwa przyciski i wszystko gotowe. Sterowanie smart domem jeszcze nigdy nie było tak proste
32 proc. Polaków wprowadziło już pod swój dach chociaż jedno rozwiązanie smart home, a aż 73 proc. deklaruje, że przy zakupie nowego mieszkania czy domu zdecydowałoby się wyposażyć własne cztery ściany w tego rodzaju technologie. Tak wynika z najnowszego badania firmy Somfy. Lider w zakresie automatyki domowej zamierza wzmocnić ten trend. Ma temu służyć wprowadzona na rynek nowa odsłona TaHoma.
Zaprojektowana przez francuskich designerów inteligentna centrala TaHoma switch ma postać niewielkich rozmiarów pudełka w minimalistycznym stylu•Materiały prasowe / Somfy
Kwintesencją dostępnego dla użytkowników indywidualnych i biznesowych najnowszego skalowalnego rozwiązania inteligentnego domu jest sterowanie za pomocą przycisku, aplikacji i głosu w oparciu o przygotowane spersonalizowane scenariusze. Każdy scenariusz to zestaw komend wpływających na zachowanie wybranych smart urządzeń takich jak rolety, zasłony, okiennice, zamki do drzwi, bramy wjazdowe i garażowe, okna, lampy, kamery bezpieczeństwa czy systemy alarmowe.
Istotnym elementem najnowszego rozwiązania Somfy jest intuicyjna w obsłudze aplikacja TaHoma•Materiały prasowe / Somfy
Drugi z trzech sposobów sterowania oferuje najnowsza aplikacja TaHoma. Za jej pomocą można tworzyć dostosowane do własnych potrzeb reakcje smart rozwiązań lub edytować te już istniejące. I oczywiście w prosty sposób uruchamiać predefiniowane scenariusze, nie tylko na terenie domu, ale także z dowolnego miejsca na świecie. Zakładka "Ulubione" ułatwia dostęp w aplikacji do najczęściej wykorzystywanych urządzeń.
Jeden z najbardziej kompleksowych systemów sterowania smart domem korzysta również z udogodnień, jakie daje sterowanie głosowe. Twórcy nowej centrali sterującej zadbali bowiem o jej kompatybilność z najpopularniejszymi wirtualnymi asystentami głosowymi na świecie. TaHoma reaguje na komendy wydawane za pośrednictwem Amazon Alexa i Google Assistant. W przypadku Apple Homekit regulacja jest możliwa w zakresie osłon zewnętrznych wyposażonych w wybrane napędy w technologii io-homecontrol.
Wśród firm partnerskich można wymienić chociażby Philips Hue (twórca bezprzewodowego systemu oświetlenia), Sonos (marka bezprzewodowych systemów dźwiękowych), Legrand (producent osprzętu elektrycznego) czy Schneider Electric (przedsiębiorstwo produkujące m.in. wyłączniki i rozłączniki niskiego napięcia).
Dzięki natywnej integracji protokołów centrala TaHoma zapewnia jak najlepszą komunikację z domowymi urządzeniami. Rozwiązanie obsługuje protokół radiowy RTS, technologię io-homecontrol z dwukierunkową komunikacją do sterowania i sprawdzania stanu urządzeń oraz ZigBee 3.0 w klastrze oświetlenia. Wszystkie dane przechowywane są bezpiecznie w chmurze.
Urządzenie posiada certyfikację UL (Underwriters Laboratories) w zakresie cyberbezpieczeństwa rozwiązań IoT. Certyfikat gwarantuje m.in. bezpieczne aktualizacje i połączenia oraz bezpieczeństwo przechowywanych i przesyłanych danych, w tym również ochronę danych osobowych użytkowników.
Wraz z premierą nowego systemu zarządzania inteligentnym domem Somfy wprowadza również pakiet dla profesjonalistów TaHome suite•Materiały prasowe / Somfy
Ewolucyjne rozwiązanie TaHoma switch (Somfy należy do konsorcjum Zigbee 3.0, które opracowuje nowy protokół komunikacyjny Matter, więc w przyszłości możemy spodziewać się urządzeń tego producenta właśnie w tej technologii) jest dostępne w sprzedaży u profesjonalnych instalatorów należących do sieci Somfy Expert, a także w sklepie internetowym Somfy. Rekomendowana cena detaliczna dla objętego 5-letnią gwarancją produktu wynosi jedynie 869 zł brutto.
Artykuł powstał we współpracy z Somfy