Jedne znacie bardziej, inne mniej. Oto 9 fascynujących zamków w Polsce, które działają na wyobraźnię

Katarzyna Zuchowicz
Szukacie pomysłu na weekend, krótki wyjazd, wakacje? W Polsce znajduje się ponad 400 zamków, z których każdy na pewno wart jest odwiedzenia, choć gdyby chcieć zobaczyć po kilka w ciągu roku, zajęłoby nam to całe życie. Które są najciekawsze, najpiękniejsze? Rzecz oczywiście subiektywna. Ale może ta krótka lista komuś się przyda.
Zamek Czocha na Dolnym Śląsku Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Niektóre są pięknie odrestaurowane, inne zachowały tylko mury, albo ledwo wystające z ziemi ruiny. Malbork, Wawel, Łańcut, Chęciny, Niedzica, Pieskowa Skała, Ogrodzieniec... Większości nie trzeba przedstawiać, wszystkie wspaniałe i warte zobaczenia. A może Bolków, Wiśnicz czy wspaniały zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim znany z filmu "Pan Samochodzik i Templariusze" z 1972 roku? Jest w czym wybierać, aż żal któryś pominąć.

Oczywiście, nie sposób ich porównywać, każdy z innego powodu potrafi zrobić wrażenie, Wystarczy choćby inna pora roku czy inna pora dnia, by spojrzeć na nie zupełnie inaczej. Widzieliście na przykład Krzyżtopór latem, przed zachodem słońca? Klimat nieziemski, zwłaszcza, gdy trafi się, jak jest mało ludzi. Albo w nocy? To również jeden z tych magicznych zamków, które przyciągają ludzi, potrafią działać na wyobraźnię.


Oto kilka zamków, które z różnych powodów, potrafią zauroczyć. Kolejność jest zupełnie przypadkowa.

1. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe


Wydaje się, że znajduje się na końcu świata. Jedziesz przez wioski, pobocznymi drogami i nagle, na obrzeżach wsi, wyłania się on i potrafi wywołać efekt "wow". Ruiny są potężne, to pozostałość po rezydencji pałacowej budowanej w latach 1627–1644, która była największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu.

"To pełna magii i tajemniczości ruina zagubiona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków. Jest zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym" – podaje strona zamku. Do zwiedzania jest kilka tras, można wejść praktycznie wszędzie. Również, w określonych terminach w nocy – z pochodniami, potyczkami rycerskimi na dziedzińcu z drużyną rycerską, tańcami dworskimi w sali balowej, spotkaniem z duchem Białej Damy.

2. Zamek Książ


Nie sposób przejechać obok niego obojętnie. Robi piorunujące wrażenie, niejeden miłośnik zamków pewnie marzył, by zobaczyć go na własne oczy odkąd tylko zobaczył jego zdjęcia. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce – po Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Od 1941 roku był jedną z kwater Adolfa Hitlera. Znajduje się w wałbrzyskiej dzielnicy Książ, należy do największych atrakcji Dolnego Śląska. Do zwiedzania są imponujące komnaty, tarasy z ogrodami, park.

Trzy lata temu pierwszy raz niemal od 100 lat członek rodziny Hochbergów wziął ślub na Zamku Książ, który był w posiadaniu rodziny do 1943 roku.
Czytaj także: "Odwiedziła zamek przodków i się w nim zakochała". Książ żyje bajkowym ślubem hrabianki von Hochberg

3. Zamek Czocha


Kojarzy się bajecznie, uważany jest też za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. "Szczególną uwagę turystów zwraca majestatyczność obiektu. Jego bajeczna aura to prawdziwy raj dla amatorów fotografii" – czytamy na stronie zamku.

Wystąpił w kilku filmach, m.in. "Gdzie jest generał?", czy "Wiedźminie". Znajduje się w miejscowości Sucha w województwie dolnośląskim, słynie m.in. z ukrytych, tajnych przejść między komnatami. "Tajemniczość miejsca sprawi, że wycieczka będzie niezapomnianą przygodą. Tajne przejścia, stylowe komnaty, niezwykłe ekspozycje…" – zachęca strona zamku.

4. Zamek w Mosznej


Jeśli ktoś szukał bajkowych zamków w klimacie opowieści o księżniczkach, tego nie trzeba przedstawiać. To jeden z najpiękniejszych takich obiektów w Polsce. Położony we wsi Moszna w województwie opolskim, zwany też pałacem, słynie z 99 wież i 365 pomieszczeń. "Swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami oczarowuje przybywających turystów z kraju i zza granicy. Do teraz skrywa on wiele tajemnic, które czekają na odkrycie" – tak przedstawiono go na stronie internetowej.

Zamek robi nieprawdopodobne wrażenie.
Niestety, co może być ważne dla miłośników robienia zdjęć w pięknych plenerach, dziś elewacja jest w trakcie remontu. Na pytania na Instagramie odpowiedziano, że remont jest planowany do ostatniego kwartału 2022 roku. Jest jednak otwarty dla zwiedzających.

5. Zamek w Gołuchowie

To jeden z najpiękniejszych zabytków Wielkopolski, został wzniesiony ok. 1560 roku na miejscu dawnego dworu obronnego. "To prawdziwa perełka wśród polskich zabytków, a do tego znajduje się w otoczeniu zdumiewającego parku, ze wspaniałym pałacem, kilkoma budynkami dworskimi, hodowlą żubrów i stylową restauracją" – pisał o nim "National Geographic".

Zamek należał do Fundacji Książąt Czartoryskich. W 2017 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego nabył go na rzecz państwa za 20 mln zł.

6. Zamek w Czchowie


To ruiny z XIV wieku na wzgórzu zwanym Baszta nad Dunajcem w powiecie brzeskim w województwie małopolskim. W 2018 roku zamek przeszedł rekonstrukcję. Z punktu widokowego na wieży rozciąga się piękny widok na Dolinę Dunajca i stare miasto Czchów.

7. Zamek w Niedzicy i Czorsztynie


Jeśli o widokach mowa, tych dwóch nie sposób pominąć. Oba królują nad Jeziorem Czorsztyńskim, każdy inny w swoim rodzaju. Zwłaszcza z ruin gotyckiej warowni w Czorsztynie łatwiej w nieskończoność podziwiać panoramę – zamek w Niedzicy po drugiej stronie i zaporę.

Pomiędzy obu zamkami kursują statki.

8. Zamek Chojnik


"Piękny zamek, widoki z wieży robią duże wrażenie", "Świetne miejsce na niedzielną piesza wycieczkę", "Jedne z ładniejszych ruin w Sudetach. Przepiękne widoki z baszty" – to kilka opinii z Google'a.

Jedna z osób ostatnio komentujących pisze: "Świetne miejsce na wypad z dziećmi. Szlak koniecznie przez skały, nie ma lepszej atrakcji jak przejście szczeliną skalną-dzieci aż piały z zachwytu. Sam zamek, a raczej jego ruiny robią wspaniałe wrażenie, widok z wieży zapiera dech".
Zamek Chojnik.Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Zamek z XIV wieku znajduje się niedaleko Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach (627 metrów n.p.m.). Wiąże się z nim legenda o księżniczce Kunegundzie, która zgodziła się wyjść za mąż tylko za śmiałka, który pełnej zbroi objedzie na koniu wokół murów zamkowych, co nie było łatwe i kosztowało życie wielu rycerzy, którzy spadli w stromą przepaść. Do zamku prowadzą dwa szlaki – dla pieszej wędrówki i dla rowerzystów.

9. Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie


"To jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie" – czytamy na stronie zamku. Pochodzi z przełomu XVI/XVII wieku, jest położny niedaleko Przemyśla. Nazywamy jest perłą renesansu. "Piękny zamek, wieża królewska wygląda jak z bajki", "Ciche i spokojne miejsce na spacer", "Bardzo zjawiskowy park wokół zamku, miejsce godne polecenia dla rodzin z dziećmi" – to kilka opinii z Google. Zamek ma cztery wieże i każda jest inna. Słynie też ze sgraffito, ściennych dekoracji. Czytaj także:
Czytaj także: Aplikacje bankowe. Co możesz zrobić, aby maksymalnie wykorzystać ich możliwości?