Polska ma kolejny konflikt z Czechami. Znowu chodzi o zagrożenie dla środowiska

Agata Sucharska
Serwis Euroactiv.com opisuje kolejny konflikt, który wystąpił pomiędzy Czechami a Polską z przyczyn ekologicznych. Tym razem chodzi o budowę wieży widokowej na szczycie Králický Sněžník, góry położonej na granicy czesko-polskiej. Czeskie ministerstwo środowiska skontaktuje się w tej sprawie z Polską.
Kolejny konflikt polsko-czeski. Chodzi o wieżę widokową na Śnieżniku. Fot. Marek Podmokly / Agencja Gazeta
Według serwisu czeskie organizacje ekologiczne twierdzą, że wieża, która jest budowana od jesieni 2020 roku, łamie przepisy dotyczące pozwoleń na budowę i stanowi zagrożenie dla dzikiej przyrody.

Budowa wieży widokowej jest częścią czesko-polskiego projektu finansowanego z unijnego programu INTERREG. Czeskie ministerstwo rozwoju regionalnego stwierdziło, że projekt nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Jednak ministerstwo środowiska już skontaktowało się z Polską, aby natychmiast zbadać sprawę.

Jak podaje portal Euroactiv.com czeskie ministerstwo środowiska nie wykluczyło, że spór może zostać rozwiązany na szczeblu europejskim i że może w jego wyjaśnienie zaangażować się Komisja Europejska.


Spór o wieżę widokową to kolejny już konflikt w stosunkach czesko-polskich, który dotyczy ekologii. Przypomnijmy, że w lutym 2021 r. Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce w sprawie prowadzonej przez nią działalności wydobywczej w położonej w pobliżu granicy z Czechami kopalni Turów.

Trybunał przychylił się do wniosku i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił jednak, że prace nie zostaną wstrzymane. W tej sprawie toczą się w tej chwili polsko-czeskie negocjacje. Był to pierwszy przypadek, w którym państwo UE pozwało inne państwo członkowskie do TSUE w sprawach dotyczących środowiska.
Czytaj także: "To będzie prawdziwy kataklizm". Bez tej kopalni nie ma tu życia, a ludzie mają żal do rządzących