Powstanie uczelnia kształcąca kadry resortu finansów. "Studenci z nowym podejściem do podatnika"

Anna Świerczek
Chcemy wspólnie z Ministerstwem Finansów stworzyć miejsce, w którym będą kształcić się kadry z nowym podejściem do podatnika, do przedsiębiorcy, do klienta – zadeklarował we wtorek Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki oraz minister finansów podpisali list intencyjny ws. powołania nowej uczelni, która ma kształcić kadry dla resortu finansów. Pierwsi studenci będą mogli rozpocząć naukę już w 2022 roku.
Ministrowie resortów finansów oraz edukacji podpisali list intencyjny ws. powołania nowej uczelni, która ma kształcić kadry dla ministerstwa finansów. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Nowa uczelnia ma kształcić wysoko wyspecjalizowanych ekspertów w zakresie od prawa podatkowego i jego poszczególnych gałęzi, przez kompetencje społeczne, aż po praktyczną wiedzę. Studenci już podczas nauki mają mieć możliwość odbywania praktyk w instytucjach podległych ministrowi finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Tadeusz Kościński
minister finansów funduszy i polityki regionalnej

Utworzenie uczelni, która będzie kształciła dla resortu finansów wysoko wykwalifikowane kadry, to odpowiedź na potrzeby dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Stale dostosowujemy nasze działania i usługi do potrzeb obywateli tak, aby były one nowoczesne, przyjazne i wygodne oraz wychodziły naprzeciw zmieniającym się trendom. Do tego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie naszych pracowników.

Szkoła powstanie na bazie funkcjonującej już Krajowej Szkoły Skarbowości, która obecnie zajmuje się doskonaleniem zawodowym pracowników organów skarbowych. W roku akademickim 2022/2023 nowa uczelnia uruchomi kierunek dla absolwentów szkół średnich o roboczej nazwie "administratywista skarbowy".
– To nie będzie kierunek poświęcony wyłącznie znajomości przepisów prawa finansowego, prawa podatkowego, ale również tego podejścia do klienta, jakim jest podatnik. To podejście musimy zmienić – przekonywał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zarówno Kościński jak Czarnek podkreślili, że wykładowcami na nowej uczelni będą praktycy z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa podatkowego oraz wybitni specjaliści.


– Oczekiwanym korzyściami z utworzenia szkoły wyższej resortu finansów są przede wszystkim: rozwój kompetencji obecnych i przyszłych pracowników, wzrost efektywności administracji skarbowej, budowanie lepszych kontaktów z klientami – wskazał Tadeusz Kościński.