Potrafisz głośno krzyczeć? Ja też miałabym z tym problem, a to może uratować nas przed tragedią
Krzyk to tylko przykład, jeden z tych elementów, które mogą uratować nas przed napaścią, które mogą ocalić życie. W takich sytuacjach najczęściej nie chodzi o wygraną walką z agresorem, chodzi o przetrwanie. Tego, jak zwiększyć swoje szanse, uczy kobiety podczas zajęć z samoobrony Jarosław Rogowski, specjalista bezpieczeństwa osobistego. Te warsztaty różnią się jednak od innych tego typu propozycji.
Jak podkreśla Jarosław Rogowski, nie chodzi tu o wymyślne techniki, bo te mogą nas zawieźć, kiedy będziemy sparaliżowane w krytycznym momencie. Chodzi o to, żeby krzyczeć, pluć, drapać, wiedzieć, gdzie uderzać, żeby móc uciec.
Im więcej razy przećwiczymy daną sytuację, tym szybciej zareagujemy (oby nigdy nie trzeba było wykorzystywać takich umiejętności!), gdy zdarzy się taka w rzeczywistości. Taką możliwość daje nasz rozmówca. Jego warsztaty nie są godzinną pogadanką i pokazaniem kilku chwytów. Tu kobiety, w kontrolowany sposób dzięki symulacjom, są w stanie sprawdzić, co dzieje się z nimi, gdy pojawia się lęk.
Więcej o tym, o czym należy pamiętać, a czego unikać w trakcie napaści, czego może obawiać się agresor i dlaczego kobiety powinny słuchać swojej intuicji i nie bać się ośmieszenia, można usłyszeć w podcaście "Spokojna głowa".
Jarosław Rogowski – Założyciel GKMA KRAV MAGA. Twórca projektu BAV BORN AGAINST VIOLENCE, czyli urodzeni przeciwko przemocy, oraz programu szkoleń "Safe & Brave", zajmującego się bezpieczeństwem dzieci młodzieży. Od ponad 15 lat przekazuje swoją wiedzę z zakresu walki wręcz i samoobrony firmom, osobom prywatnym oraz wyspecjalizowanym jednostkom wojska i policji na całym świecie.
POSŁUCHAJ
Zapraszamy także na:
"Spokojna głowa"
Szalone tempo życia, stres, rytm wielkiego miasta (i nietylko!), potrzeba ciągłej dostępności, to codzienność każdego z nas. Jak w tym szaleństwie zadbać o siebie, swoje relacje, swoje zdrowie psychiczne? Odpowiedzi na to pytanie, jak żyć i nie zwariować, poszukuje wraz z gośćmi – ekspertami, lekarzami, psychologami, pasjonatami – prowadząca podcast "Spokojna głowa" Aneta Olender.