Jedyny w języku polskim, jeden z kilku w Europie. Narzędzie do kontroli emisji gazów cieplarnianych

Marcin Długosz
Z przeprowadzonego przez firmę Mintel badania "Global Consumer" z lipca 2020 roku wynika, że już 47 proc. Polaków deklaruje kierowanie się troską o środowisko naturalne przy wyborze produktów spożywczych. Te oczekiwania konsumentów, to drogowskaz dla producentów rolnych i rolników, by ci stawiali na standardy środowiskowe. W spełnieniu zmieniających się wymagań pomoże im m.in. kalkulator AgroEmisja, dostępny na portalu Agronomist.pl, autorskim portalu Banku BNP Paribas dla przedsiębiorców rolnych i przetwórców rolno-spożywczych.
AgroEmisja to pierwszy w języku polskim kalkulator emisji gazów cieplarnianych dla producentów rolnych i rolników. Narzędzie ma pomóc branży w przygotowaniu się do nowych, zielonych realiów Materiały prasowe / Bank BNP Paribas
Ostatnie lata upływają pod znakiem zainteresowania produktami z upraw ekologicznych. Konsumenci, choć wciąż patrzą na cenę i smak, to coraz częściej zwracają uwagę na naturalny skład żywności (brak chemicznych dodatków, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku) i jej pochodzenie (produkcję z poszanowaniem dla środowiska). Dla branży rolniczej to wyraźny sygnał, w jakim kierunku powinna zmierzać.

Tym bardziej, że poza proklimatycznymi oczekiwaniami "zielonych klientów", które już są zauważalne na rynku spożywczym, trendy kształtować będzie też Europejski Zielony Ład. Unijna strategia rozwoju zakłada bowiem, że do 2030 roku aż 25 proc. wszystkich terenów uprawnych w Polsce będzie musiała być przeznaczona pod rolnictwo ekologiczne. W parze z tym pójdzie zrównoważona produkcja surowców rolnych.
Poza proklimatycznymi oczekiwaniami "zielonych klientów", które już są zauważalne na rynku spożywczym, trendy kształtować będzie też Europejski Zielony ŁadMateriały prasowe / Bank BNP Paribas
By ta metoda produkcji mogła zostać urzeczywistniona, konieczne są surowce bezemisyjne tzn. takie, których uprawa i dostawa będą wiązały się z niską lub zerową emisją gazów cieplarnianych. Dlatego, wyprzedzając harmonogram zmian Unii Europejskiej, Bank BNP Paribas udostępnił kalkulator AgroEmisja. Pozwala on oszacować wielkość emisji gazów cieplarnianych z upraw roślin i produkcji mleczarskiej.

– W Europejskim Zielonym Ładzie i zrównoważonej produkcji obniżanie emisji gazów cieplarnianych jest kluczowe. Jednocześnie to jeden z najtrudniejszych elementów do zmierzenia i zarządzania. Nasz kalkulator zapewni konkretną i realną pomoc w tym trudnym wyzwaniu – wyjaśnia Anna Link, dyrektor Biura Rozwoju Bankowości i Klientów Strategicznych w International Food & Agri Hub BNP Paribas.

Pierwszy w języku polskim kalkulator emisji gazów cieplarnianych dla producentów rolnych posiłkuje się intuicyjnym i bardzo wygodnym interfejsem. Użytkownik musi jedynie podać podstawowe dane o uprawie. Wypełnienie formularza kalkulacji zajmuje ok. 15-30 min. W każdej chwili można przerwać dodawanie informacji, zapisując zmiany, by potem wrócić do dokończenia formularza.
Po przesłaniu niezbędnych danych kalkulator automatycznie wyliczy wielkość emisji. Oprócz wyniku o emisyjności użytkownik otrzyma też szczegółowy raport. W wygenerowanym dokumencie znajdzie m.in. takie dane jak całkowita emisja ekwiwalentu dwutlenku węgla z produkcji, wartość emisji na poszczególne elementy produkcyjne oraz struktura kosztów tej emisji.

Model obliczeniowy, na którym bazuje narzędzie AgroEmisja, został opracowany przez konsorcjum naukowo-biznesowe Cool Farm Alliance. Pracowały nad nim zespoły z prestiżowych na świecie uniwersytetów: Wageningen, Cambridge, Oxford i Edynburg. Rozbudowany algorytm i zaawansowany mechanizm kalkulatora emisji idą w parze z bardzo przystępną i przyjazną dla użytkownika obsługą.

Udostępniony przez Bank BNP Paribas kalkulator to jeden z projektów realizujących wdrażane przez "zielony bank" Cele Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030, rezolucji przyjętej w 2015 roku przez wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Narzędzie ma pomóc branży rolniczej przygotować się do nowych, zielonych realiów kreowanych przez trendy ekologiczne i prawne regulacje dla tego sektora.

Kalkulator AgroEmisja dostępny jest bezpłatnie na portalu pod adresem agronomist.pl, gdzie znajdują się też inne przydatne dla branży rolniczej narzędzia, w tym monitoring cen produktów rolnych i wyszukiwarka nieruchomości rolnych. Aby móc skorzystać z rozwiązania mającego ułatwiać obniżanie emisji gazów cieplarnianych w gospodarstwach rolnych, wystarczy zarejestrować się bez opłat w serwisie Agronomist.

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem BNP Paribas