Najbogatszy Polak dogadał się z Obajtkiem. Efekt? Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce już za 10 lat

Anna Świerczek
PKN Orlen kierowany przez Daniela Obajtka i kontrolowana przez najbogatszego Polaka Michała Sołowowa Grupa Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczącej rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych. Prezesi Orlenu i Synthosu wstępnie szacują, że pierwszy reaktor jądrowy typu SMR mógłby ruszyć w Polsce nawet za 7 lat.
Prezesi Orlenu i Synthosu wstępnie szacują, że pierwszy reaktor jądrowy typu SMR mógłby ruszyć w Polsce mniej więcej za 10 lat. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
O nowej współpracy oficjalnie poinformowano we wtorek 29 czerwca. Prezes Synthosu Zbigniew Warmuz podczas wspólnej konferencji z szefem Orlenu Danielem Obajtkiem poinformował, że otwiera się nowa karta współpracy z płockim koncernem, tym razem współpracy energetycznej.

Jak wyjaśnił, dotyczyć ona będzie nie tylko mikro i małych reaktorów jądrowych, ale również offshore, czyli morskiej energetyki wiatrowej. Spółka, która będzie się tym zajmować, będzie nosiła nazwę Orlen Synthos Green Energy.

Dzięki rozpoczętej współpracy Grupa Orlen uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Grupa Synthos silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce.
Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR (Small Modular Reactor) w należących do Grupy Orlen zakładach produkcyjnych w Polsce.


Jak powiedział dziennikarzom prezes Synthosu Zbigniew Warmuz, w jego ocenie reaktor BWRX-300 ma szanse powstać " za granicą około roku 2027-2028". Jeżeli się pojawi i zacznie pracować, "to myślę, że w Polsce realny jest rok 2030-2031" – dodał.

Z kolei prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, że pierwszy taki reaktor może powstać w Polsce już w ciągu 7-10 lat.

Wyjaśnijmy, że małe reaktory atomowe SMR osiągają moc całkowitą do ok. 300 MW, ale w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce budowy bloku. Pozwala to wykorzystać efekt skali i skrócić czas budowy. W zależności od potrzeb SMR można łączyć w mniejsze lub większe kompleksy.
Czytaj także: Kiedy przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen? Biznesowa rzeczywistość weryfikuje plany Obajtka