IMGW ostrzega przed nowymi podtopieniami. W Szczecinie samochody zalane prawie po dach

Agata Sucharska
Ostatnie ulewy oraz burze, które przeszyły nad woj. zachodniopomorskim, spowodowały poważne podtopienia. W Szczecinie całkowicie zalane są ulice, akcja odpompowywania wody z zalanych piwnic i parkingów nadal trwa. To jeszcze nie koniec nawałnic – IMGW ostrzegło przed burzami, które pojawią się w czwartek w kilku województwach w Polsce.
Podtopienia w Szczecinie po ulewach. IMGW wydaje ostrzeżenia pogodowe. Fot. screen Facebook / Radio Super FM
Ulewy i burze spowodowały bardzo wiele szkód, a ich naprawianie wciąż trwa. Strażacy interweniowali ponad 400 razy. Ciągle odpompowywana jest woda z zalanych piwnic i posesji, szczególnie w Szczecinie. W niektórych miejscach parkingi oraz ulice są kompletnie zalane, co pokazują nagrania.

Przy tak dużych opadach studzienki kanalizacyjne nie są w stanie odprowadzić wody z ulic. W związku z tym należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu drogowym. Nieprzejezdne są m.in. ul. Andrzeja Struga na prawym brzegu i Szczawiowa oraz autostrada A6 od Kołbaskowa do granicy z Niemcami, o czym poinformował w czwartek szczeciński oddział GDDKiA. Synoptycy prognozują, że burze stopniowo będą słabnąć, ale jeszcze będą występować. "Dziś we wschodniej połowie kraju i na Wybrzeżu Zachodnim miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów do 40 mm, punktowo 50 mm. Temperatura od 19 st. Celsjusza nad Zalewem Szczecińskim i Podhalu do 27 st. Celsjusza na wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h" – przekazał IMGW.


Co więcej, Instytut wydał kilka ostrzeżeń. Żółty alert ogłoszono dla województwa mazowieckiego oraz lubelskiego i ma on obwiązywać od czwartku od godziny 9.00 do piątku do godziny 2.00. Ostrzeżono także przed podtopieniami. Drugi stopnień zagrożenia wydano dla północnej części województwa zachodniopomorskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą: "W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, lokalnie istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych bądź alarmowych" – brzmi komunikat IMGW.
Czytaj także: Potężne burze i ulewy nad Polską. W Poznaniu zawalił się dach szkolnej hali