Maja Chwalińska przerywa karierę. 19-letnia tenisistka choruje na depresję

Ola Gersz
Tenisistka Maja Chwalińska ogłosiła na Facebooku, że przerywa swoją karierę. 19-latka wyjawiła, że powodem jej decyzji jest choroba – depresja. "Moja psychika i ciało dają mi sygnały do zrobienia przerwy i w końcu muszę je uszanować" – napisała szczerze.
Maja Chwalińska ogłosiła, że przerywa karierę Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Maja Chwalińska uważana jest za przyszłą gwiazdę polskiego tenisa i obecnie zajmuje 229. w rankingu WTA. 19-latka z Dąbrowy Górniczej zwyciężyła już w trzech turniejach Międzynarodowej Federacji Tenisowej, a w 2017 roku w finale juniorskiego Australian Open grała w parze z Mają Świątek – Polki przegrały wówczas z Kanadyjkami.
23 czerwca Chwalińska przegrała w pierwszej rundzie eliminacji do turnieju głównego na kortach Wimbledonu z Francuzką Clarą Burel. Tydzień później polska tenisistka ogłosiła, że przerywa swoją karierę. "Ostatnie 2 lata były dla mnie bardzo trudne. Miałam wiele problemów zdrowotnych, przez co wycofywałam się z turniejów lub kreczowałam mecze. Te kilkanaście ostatnich miesięcy jest dla mnie ciężkie również pod kątem psychicznym. Od końca 2019 roku choruję na depresję" – napisała na Facebooku.


Chwalińska wyznała: "pojawiające się nieustannie kontuzje na pewno nie pomagały mi poradzić sobie z tą chorobą". "Próbowałam trenować i rywalizować, ale czułam jak to wszystko coraz bardziej mnie wykańcza i przytłacza. Doszłam do takiego punktu, w którym nie jestem już w stanie zmusić się do trenowania. Moja psychika i ciało dają mi sygnały do zrobienia przerwy i w końcu muszę je uszanować" – wyjawiła.

19-letnia tenisistka podkreśliła, że "ma ogromne wsparcie ze strony bliskich i opiekę specjalistów, za co jest ogromnie wdzięczna". "Nadal kocham tenis, ale wrócę na kort kiedy będę gotowa" – zaznaczyła Maja Chwalińska.

Chorujesz na depresję? Tutaj znajdziesz pomoc:

116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godzinach 14–22

(22) 855 44 32 – Ośrodek Interwencji Kryzysowej – pomoc psychiatryczno-pedagogiczna, czynny 7 dni w tygodniu całodobowo

(22) 484 88 01 – Antydepresyjny Telefonia Zaufania fundacji ITAKA, czynny cały tydzień z wyjątkiem soboty, godziny dostępne na stronie stopdepresji.pl

(22) 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji, czynny w każdą środę i czwartek od 17 do 19
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/340453,jak-zyc-z-depresja-choruje-na-depresje-od-11-lat-oto-moja-walka-list