Walki nepotyzmem w PiS ciąg dalszy. Terlecki: Krewni części osób pożegnają się ze stanowiskami

Diana Wawrzusiszyn
W sobotę odbył się kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym delegaci podjęli wewnętrzną uchwałą, według której krewni posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Do sprawy odniósł się Ryszard Terlecki.
Ryszard Terlecki. Fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Zakaz dotyczy zatrudniania najbliższych członków rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakaz nie obejmuje osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej"

Uchwała sanacyjna

Do nowej uchwały, zwanej “sanacyjną” odniósł się wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Stwierdził, że część osób musi się liczyć z tym, że ich krewni stracą stanowiska w spółkach Skarbu Państwa.

Nowe prawo ma obowiązywać od chwili ustanowienia, czyli przyjęcia go przez delegatów PiS na wczorajszym kongresie.
Ryszard Terlecki

Te osoby, które kwalifikują się pod rygory tej uchwały, muszą się liczyć, że ich krewni pożegnają się ze stanowiskami.

"Wielki program przebudowy polskiego życia"

O postanowieniach kongresu poinformowała na konferencji prasowej rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.


– W punkcie drugim delegaci postanowili, że zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS, tj. ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców – przekazała Czerwińska.

Czerwińska zaznaczyła, że uchwała sanacyjna to element programu przebudowy zasad życia publicznego w Polsce.

– Wielki, kompleksowy program przebudowy polskiego życia. Osiągnęliśmy na tej drodze wiele sukcesów, jednak zdarzyły się nieliczne przypadki pokus, przed którymi być może niektórzy nie zdołali się ustrzec – dodała rzeczniczka PiS.

Kongres PiS

W sobotę odbył się w Warszawie kongres PiS, podczas którego delegaci wybierali prezesa partii – ponownie został nim Jarosław Kaczyński, Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonali zmian statutowych.