Jedziesz samochodem do Chorwacji? Pamiętaj o winietach, paszporcie i wyposażeniu auta

Adam Nowiński
Sezon wakacyjny trwa i wielu Polaków obiera kurs na sprawdzone miejsca w kraju i za granicą. Jednym z najpopularniejszych jest Chorwacja. To tam co roku, najczęściej autem, udają się nasi krajanie, żeby spędzić swój urlop. O czym muszą pamiętać po drodze? Jakie wyposażenie powinny mieć ich auta? Ten tekst o wszystkim opowie.
Podróż z Polski do Chorwacji przebiega przez kilka krajów. Fot. Flickr.com / Hellebardius

Czechy

Jadąc z Polski do Chorwacji najczęściej wybieramy drogę przez Czechy, ponieważ jest najszybsza pomimo niewielu dróg ekspresowych i autostrad. Czego będziemy potrzebować, żeby wjechać i przejechać przez Czechy?

Opłaty / winiety

Czechy jako jeden z kilku krajów Unii Europejskiej posiada system winiet, czyli opłat za korzystanie z autostrad. Od lutego 2021 roku jest on w pełni elektroniczny, co oznacza, że nie musimy przyklejać specjalnych naklejek na szybę swojego samochodu, bo nasze auto będzie figurowało na liście pojazdów z opłaconym korzystaniem z autostrad.


Gdzie kupić winiety?
Winiety można kupić w sieci w sklepach z różnego typu winietami oraz bezpośrednio na stronie internetowej czeskiego Funduszu Infrastruktury Transportowej. Oczywiście wszelkie zakupy u pośredników to większe koszta, więc w przypadku Czech warto skorzystać z rozwiązania rządowego, które jest tańsze.

Ile kosztują winiety?
Kierowca samochodu do 3,5 tony może kupić trzy rodzaje winiet:
Właściciele samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz samochodów zarejestrowanych jako zabytkowe płacą o połowę mniej. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z nieuprawnionej ulgi jest zagrożone karą 100 000 Kč. Z kolei jazda bez wykupionej winiety to kara 20 000 Kč.

Wyposażenie samochodu

W Czechach w odróżnieniu od Polski musimy mieć w samochodzie o wiele większe wyposażenie obowiązkowe. Składa się na nie:

Obostrzenia covidowe (stan na 24 maja 2022)

Wjazd na terytorium Czech nie wymaga podwójnego zaszczepienia, ani posiadania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Na terenie kraju nie obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust (pomijając placówki opieki zdrowotnej).

Słowacja

Drugim wariantem, który wybierają Polacy podróżując do Chorwacji, jest przejazd przez Słowację. Jakie tam obowiązują opłaty i zasady?

Opłaty / winiety

W Słowacji obowiązuje podobny system opłat jak w Czechach, czyli winiety elektroniczne, które trzeba wykupić, żeby korzystać z autostrad w tym kraju.

Gdzie kupić winiety? Podobnie jak w Czechach, można kupić je u pośrednika przez internet, ale najlepiej i taniej zrobić to bezpośrednio na stronie stworzonej przez słowackie władze –> Eznamka.sk.

Ile kosztują winiety?
Właściciel samochodu do 3,5 tony może kupić trzy rodzaje winiet:

Wyposażenie samochodu

W Słowacji też jest inne, obowiązkowe wyposażenie samochodu, niż w Polsce. Składa się z:

Obostrzenia covidowe (stan na 24 maja 2022)

Słowacja zniosła wszystkie obostrzenia związane z wjazdem na terenie kraju. Nie są wymagane szczepionki, ani testy. W miejscach publicznych nie trzeba zasłaniać nosa i ust (wyłączając placówki opieki zdrowotnej).

Węgry

Węgry są jednym z krajów, przez które możemy przejechać w drodze do Chorwacji. Jakie tutaj czekają nas "niespodzianki"?

Opłaty / winiety

Węgry również poszły z duchem czasu i wprowadziły winiety elektroniczne, które trzeba wykupić, żeby podróżować autostradami lub drogami wojewódzkimi.

Gdzie kupić winiety?
Najlepiej zrobić to przez internet korzystając bezpośrednio ze strony rządowej –> Ematrica.nemzetiutdij.hu. Jest taniej niż u pośredników. Jeśli jednak zapomnieliśmy, to można ją nabyć w wielu punktach w kraju czy na stacjach benzynowych w okolicy przejść granicznych i nie tylko.

Ile kosztują winiety?
Podróżujący samochodem osobowym do 3,5 tony (Kat. D1) przez Węgry ma cztery opcje winiet:

Wyposażenie samochodu

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu na Węgrzech zalicza się:

Obostrzenia covidowe (stan na 24 maja 2022)

Wjazd na teren Węgier nie wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami z powodu koronawirusa. Noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, choć zalecane w miejscach zatłoczonych i na lotniskach.

Austria

Austrię musimy pokonać, kiedy jedziemy do Chorwacji, szczególnie do jej północnej części, przez Czechy. O czym w tym kraju trzeba pamiętać?

Opłaty / winiety

W Austrii obowiązują dwa modele winiet: elektroniczna oraz tradycyjna naklejka na szybę samochodu. Tylko po opłaceniu jednej z powyższych możemy korzystać z autostrad na terytorium tego kraju.

Gdzie kupić winiety?
Możliwości są dwie. Możemy to zrobić na miejscu, w trasie na stacjach benzynowych czy specjalnych punktach z winietami albo przez internet korzystając z oficjalnej, rządowej strony –> Asfinag.at Oczywiście kupowanie winiet przez pośredników jest może wygodniejsze, bo możemy to zrobić wcześniej. Jednak korzystanie z rządowych źródeł jest o kilkanaście złotych tańsze.

Ile kosztują winiety?
Podróżujący przez Austrię samochodem do 3,5 tony mają do wyboru trzy rodzaje winiet:

Wyposażenie samochodu

W skład obowiązkowego wyposażenia samochodu w Austrii wchodzi:

Obostrzenia covidowe (stan na 24 maja 2022)

16 maja 2022 roku zniesiono obostrzenia dotyczące osób wjeżdżających na terytorium Austrii. Nie są wymagane negatywne testy na koronawirusa, certyfikat ozdrowienia, ani zaświadczenie o szczepieniu. Nie jest też wymagany dowód 3G.

Słowenia

Słowenia pojawia się na naszej trasie, kiedy jedziemy do Chorwacji przez Czechy. O czym tutaj musimy wiedzieć?

Opłaty / winiety

Słowenia posiada jeden rodzaj winiet i są to winiety tradycyjne naklejane na szybę.

Gdzie kupić winiety?
Winiety można kupić przez pośrednika na stronie internetowej (wariant kilka złotych droższy) lub na miejscu podczas podróży na stacji benzynowej czy w specjalnych punktach przy autostradach. Z pewnością kupicie je na granicy.

Ile kosztują winiety?
Przy zakupie winiety w Słowenii trzeba wiedzieć, czy nasz pojazd ma przednią oś na wysokości poniżej 1,3 metra, czy powyżej. Od tego zależy rodzaj winiety.

2A (pojazdy do 3,5t, z przednią osią na wysokości poniższej 1,3m)
2B (pojazdy do 3,5t z przednią osią na wysokości powyżej 1,3m)
Samochody zaliczające się do kategorii 2B:

Wyposażenie samochodu

W Słowenii, w odróżnieniu od Polski, w samochodzie powinniśmy mieć obowiązkowo:

Obostrzenia covidowe (stan na 24 maja 2022)

W Słowenii, tak jak w wielu innych krajach UE, zniesiono obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. W miejscach publicznych nie trzeba zakrywać nosa i ust, a wizyty w restauracjach nie wiążą się z koniecznością okazania wyników testu. Na teren kraju mogą wjeżdżać zarówno osoby w pełni zaszczepione, jak i te, które zrezygnowały ze szczepień.

Chorwacja

Nasz kraj docelowy. Tutaj też musimy pamiętać, że na drogach obowiązują opłaty, a przed wjazdem musimy mieć przygotowane odpowiednie dokumenty.

Opłaty / winiety

W Chorwacji płaci się za autostrady tak jak w Polsce, czyli za przejechane odcinki. Opłaty możemy uiścić płacąc gotówką, chorwackimi Kunami lub Euro, kartą płatniczą lub korzystając z systemu ENC.

Ile zapłacimy za nie? Wszystko zależy od pokonanego przez nas dystansu. Przykładowo przejazd od granicy ze Słowenią w okolice Trogiru może kosztować nas około 130 zł. W sieci jest dostępnych sporo kalkulatorów opłat za autostrady w Chorwacji, dzięki którym można szacunkowo policzyć, ile zapłacimy.

Wyposażenie samochodu

W Chorwacji obowiązkowo musi być w samochodzie:

Obostrzenia covidowe (stan na 24 maja 2022)

W Chorwacji nie obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Nos i usta trzeba zasłaniać jedynie w placówkach medycznych.

Przypominamy jednak, że Chorwacja znajduje się poza strefą Schengen, co oznacza, że przy przekraczaniu granicy państwowej wjeżdżający podlegają kontroli granicznej, co może wiązać się z korkami na granicy słoweńsko-chorwackiej.
Czytaj także: Tu zobaczysz na żywo, co dzieje się na granicy z Chorwacją. Warto mieć to pod ręką w czasie wyjazdu