Kolejna sądowa porażka TVP. Chodzi o ujawnienie treści umowy z Kościołem
Telewizja Polska odmówiła udostępnienia umowy ws. zasad przygotowania i nadawania w telewizji "audycji i przekazów religijnych Kościoła katolickiego". Po zaskarżeniu jej decyzji przez posła Adama Szłapkę, TVP przegrała przed sądem.
Telewizja Polska odmówiła udostępnienia umowy. Po zaskarżeniu jej decyzji przez Szłapkę, TVP przegrała przed sądem. Zasądzona została również kwota 200 zł na rzecz posła tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że TVP jako podmiot wykonujący zadania publiczne jest zobowiązany do udzielania informacji publicznej. "Prawo do informacji publicznej nie podlega ograniczeniu m.in. ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy, ponieważ porozumienie z 23 września 2020 roku zostało ujawnione przez jedną ze stron (Episkopat) 19 lutego 2021 roku" – czytamy.
Po decyzji sądu Szłapka ocenił, że ten wyrok to "kolejne ostrzeżenie dla Jacka Kurskiego, że TVP nie może być jego prywatnym folwarkiem, ale instytucją, na której spoczywają zadania publiczne".
– Sąd podkreślił, że TVP pod pozorem tajemnicy przedsiębiorstwa odmawia udostępnienie informacji publicznej podmiotom, które nie są po drodze z obowiązującym układem politycznym. To niedopuszczalne. Gdyby nie to, że jedna ze stron się wyłamała i po kilku miesiącach przekazała mediom treść umowy, do dziś musielibyśmy boksować się przed sądem o sprawy, które powinny być oczywiste i jawne dla opinii publicznej – stwierdził Szłapka.
Warto zaznaczyć, że TVP przegrała już dwie sprawy w sądzie z posłem Nowoczesnej. Chodzi o ujawnienie pensji Danuty Holeckiej, Michała Rachonia i Adriana Klarenbacha oraz kosztów organizacji "Sylwestra Marzeń z Dwójką".
W tej sprawie trwa obecnie postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, do którego TVP zaskarżyła wyrok WSA. W drugim przypadku sąd uznał, że TVP naruszyła prawo zwlekając z udzieleniem tej informacji i nie przestrzegając przewidzianych ustawowo terminów.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut