Wakacje za granicą? Wszystko, co musisz wiedzieć o paszporcie covidowym [FAQ]
Unijny Certyfikat COVID (UCC), zwany potocznie paszportem covidowym upoważnia do podróżowania bez konieczności wykonywania testów, czy odbycia kwarantanny. Paszport covidowy można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, a następnie wydrukować.
Kto otrzyma paszport covidowy?
Paszport covidowy ułatwia podróżowanie następującym grupom:
- osobom w pełni zaszczepionym – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę;
- osobom, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa;
- ozdrowieńcom.
Do czego uprawnia paszport covidowy?
Unijny Certyfikat Covid (UCC) jest rodzajem potwierdzenia odporności na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dokument uprawnia do podróżowania bez konieczności stosowania się do ograniczeń epidemiologicznych, jakie poszczególne władze lokalne stosują wobec przyjezdnych. Z ważnym paszportem covidowym można ominąć kwarantannę czy konieczność wykonywania dodatkowych testów.
Jak pobrać paszport covidowy?
Paszport covidowy można pobrać poprzez IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta. Zalogowanie się na ten portal możliwe jest poprzez Profil Zaufany lub e-dowód. Po zalogowaniu się należy przejść do zakładki “Certyfikaty”, gdzie znajdują się trzy możliwe do pobrania dokumenty (zależne od tego, na jakiej podstawie możemy uzyskać paszport covidowy). Po wybraniu właściwego pola zostanie wyświetlony kod QR, który może zostać pobrany na urządzenie użytkownika lub wydrukowany.
Dodatkowo paszport covidowy można uzyskać:
- przez aplikację mojeIKP
- przez aplikację mObywatel
- od lekarza POZ
- w punkcie szczepień (dotyczy osób zaszczepionych).
Czy paszport covidowy dostępny jest w aplikacji mObywatel?
Paszport dostępny jest również w aplikacji mObywatel. Aby unijny certyfikat znalazł się w aplikacji należy kliknąć "Dodaj dokument" lub "Dodaj swój pierwszy dokument", wybrać z listy Unijny Certyfikat COVID i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Certyfikat zawiera kod QR z podpisem cyfrowym, chroniącym przed sfałszowaniem oraz zdjęcie z dowodu osobistego, co ma przyspieszyć weryfikację tożsamości.
Aplikacja mObywatel działa w trybie offline, przez co certyfikat będzie dostępny także bez dostępu do internetu.
Gdzie obowiązuje Unijny Certyfikat Covid?
Certyfikat honorowany jest na terenie całej Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii.
Jak długo ważny jest paszport covidowy?
- od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób zaszczepionych;
- od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. dla ozdrowieńców;
- 48 godzin w przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Czy rodzaj podanej szczepionki ma znaczenie?
Państwa unijne zobowiązały się akceptować zaświadczenia o szczepieniu każdą szczepionką, która uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii, czyli Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson.
Niektóre państwa mogą honorować dokument świadczący o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. Jest to indywidualna decyzja państwa UE. Dlatego należy sprawdzać na bieżąco wytyczne poszczególnych krajów.
Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do krajów Unii Europejskiej można znaleźć na stronie Re-open EU.
Jak Unijny Certyfikat Covid jest chroniony przed sfałszowaniem?
Certyfikat zawiera kod QR z podpisem cyfrowym, chroniącym je przed sfałszowaniem. Podczas kontroli certyfikatu skanowany jest kod QR i sprawdzany podpis. Każdy organ wydający (np. szpital, ośrodek wykonujący testy czy organ ds. zdrowia) ma własny klucz podpisu cyfrowego.
Jak będzie sprawdzana ważność certyfikatu?
Certyfikat w czasie kontroli będzie skanowany za pomocą specjalnej aplikacji – Skanera Certyfikatów Covid. Aplikacja umożliwia odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie. Pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko oraz dzień i miesiąc urodzin, aby można było sprawdzić, czy kod należy do osoby, która go okazuje. Osoba, która przedstawia kod QR do zeskanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.
Czytaj także: Paszport covidowy przed wakacjami 2021. O co chodzi w "digital green pass"? [WYJAŚNIAMY]
Czy dzieci mogą otrzymać paszport covidowy?
Certyfikaty mogą być wydawane w imieniu dzieci, rodzicom lub opiekunom prawnym.
Certyfikat może otrzymać:
- dziecko, które miało negatywny wynik testu
- dziecko od 12 do 17 roku życia jeśli się zaszczepiło
- dziecko, które wyzdrowiało po COVID-19.