Media Narodowe przestaną nadawać? Musieli szukać nowej siedziby: “Trzaskowski dopiął swego”

Diana Wawrzusiszyn
Internetowa telewizja Media Narodowe została zmuszona przerwać emisję. Miasto Warszawa nie wynajmuje już Stowarzyszeniu Marsz Niepodległości lokalu przy ul. Ząbkowskiej na Pradze, gdzie mieściła się redakcja. Telewizja Roberta Bąkiewicza musiała znaleźć nową siedzibę.
Rafał Trzaskowski i Robert Bąkiewicz. Fot. Fot. Dawid Żuchowicz, Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Najważniejszy kanał internetowy polskich nacjonalistów zmuszony jest wstrzymać emisję. Według narracji prowadzonej przez Media Narodowe powodem tej decyzji było wypowiedzenie przez warszawski ratusz umowy najmu. Winą za ten stan rzeczy, narodowcy obarczają Rafała Trzaskowskiego.

Jednak według ustaleń “Gazety Wyborczej” telewizja straciła siedzibę w wyniku nieprzedłużenia umowy najmu przez zarząd dzielnicy Praga-Północ. Stara umowa wygasła, a dzielnica nie chciała jej kontynuować.

Lokal redakcji mieści się w kamienicy przy ul. Ząbkowskiej 11. Media Narodowe rozpoczęły emisję w 2017 roku. Projekt ten powstał pod patronatem Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, na czele którego stoi Robert Bąkiewicz.


Kanał Mediów Narodowych ma 243 tys. subskrybentów, opublikowane na nim materiały odtworzono łącznie 110 mln razy.

Koniec Mediów Narodowych?

Telewizja Bąkiewicza opuszcza teraz starą siedzibę i wstrzymuje nadawanie do czasu przygotowania nowej.

– W tym momencie redakcja portalu pracuje zdalnie, ale produkcję materiałów wideo musieliśmy wstrzymać do czasu zaadoptowania nowego studia nagrań – mówi Tomasz Kalinowski, dyrektor zarządzający Mediami Narodowymi.

Narodowcy nie chcą pogodzić się z utratą swojej telewizji. Na stronie MediaNarodowe.com ukazał się artykuł “Trzaskowski dopiął swego. Media Narodowe bez lokalu. Emisja ramówki zawieszona”. Według autorów tekstu, zamknięcie Mediów Narodowych było intencją władz Warszawy, w tym Rafała Trzaskowskiego, a powodem zakończenia umowy najmu są kwestie polityczne.

Na początku roku, warszawski ratusz wzywał władze Pragi-Północ, aby nie przedłużały umowy na najem lokalu dla Mediów Narodowych. Wiceprezydent Warszawy stwierdziła wówczas, że działalność Stowarzyszenia Marszu Niepodległości dawno przekroczyła wszelkie standardy.
Aldona Machnowska-Góra
wiceprezydent Warszawy

Uważamy, że stowarzyszenie, którego działalność nosi znamiona dyskryminacji, nie powinno działać w lokalu miejskim. Podmioty, które wynajmują lokale od miasta, muszą przestrzegać klauzul antydyskryminacyjnych, zobowiązują się do tego, podpisując umowę najmu. Zwróciliśmy się do zarządu dzielnicy o zbadanie tej sprawy. Z takim apelem wystąpili też do nas społecznicy z Pragi. Ja osobiście uważam, że działalność tego stowarzyszenia dawno przekroczyła wszelkie standardy i nie powinniśmy traktować go jak organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego.

Nowa siedziba

Jak się okazuje Media Narodowe mają już nową siedzibę. W opublikowanym kilka dni temu filmie na YouTubie, zaprezentowano widzom kanału, jak wygląda remont nowej siedziby redakcji oraz w jakich warunkach do tej pory pracowali twórcy telewizji internetowej.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut