Holistycznie, czyli jak? To podejście jest konieczne, jeśli chcesz prowadzić zdrowy styl życia

Dawid Wojtowicz
Też słyszeliście historię kogoś, kto zmagał się z chorobą przewlekłą i nie mógł z niej wyjść? Wprawdzie pacjent chodził do lekarza, ale mimo zastosowanego leczenia objawy nie łagodniały, a nawroty powracały jak bumerang. Dopiero drugi specjalista wskazał skuteczną terapię, a to dlatego, że spojrzał na problem zdrowotny pacjenta holistycznie, a nie wyłącznie kierunkowo.
Holistyczne spojrzenie na zdrowie zwraca uwagę na całokształt stanu zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Taka właśnie filozofia przyświeca najnowszej aplikacji zdrowotnej o nazwie Welbi Materiały prasowe / Welbi
Na czym polega holistyczne podejście do zdrowia? To traktowanie człowieka jako integralnej całości, która funkcjonuje prawidłowo tylko wtedy, gdy wszystkie jej powiązane ze sobą elementy są sprawne. "Powiązane" to w tym przypadku słowo klucz. Oznacza bowiem, że np. jeden narząd może chorować, bo źródło problemu tkwi niekoniecznie w nim samym, a w innym organie, który w ten pośredni sposób sygnalizuje chorobę.

Holistyczne spojrzenie na zdrowie zwraca więc uwagę na całokształt stanu zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. U podstaw tej medycyny leży przekonanie, że sfera fizyczna wpływa na sferę psychiczną i na odwrót. Pierwsza zależność nikogo specjalnie nie dziwi, natomiast druga korelacja może być dla niektórych zaskoczeniem. Tymczasem chroniczny stres i zła kondycja psychiczna mogą prowadzić do chorób somatycznych.
Holistyczne traktowanie człowieka wymaga kompleksowego, ujęcia jego zdrowia, a więc wykonania nie tylko podstawowych badań laboratoryjnych, ale także oceny jego codziennego trybu życia: charakteru pracy, aktywności ruchowej, diety, nastroju i nawykówMateriały prasowe / Welbi
Holistyczne traktowanie człowieka wymaga zatem kompleksowego, szerokiego ujęcia jego zdrowia, a więc wykonania nie tylko podstawowych badań laboratoryjnych, ale także oceny jego codziennego trybu życia: charakteru pracy, aktywności ruchowej, diety, nastroju i nawyków. Tylko taki dokładny wywiad pozwoli zebrać wszystkie informacje potrzebne do postawienia diagnozy i znalezienia przyczyn rozmaitych dolegliwości.

Najważniejszymi przewodnikami po meandrach medycyny holistycznej powinni być oczywiście lekarze i inni specjaliści od zdrowia. Jednak jeśli chcesz we własnym zakresie zadbać o swój stan psychofizyczny w holistyczny sposób, możesz skorzystać z Welbi – mobilnego centrum zarządzania zdrowiem.

Na stronie welbi.pl znajdziesz artykuły o zdrowym stylu życia, napisane przez ekspertów, zarezerwujesz e-wizytę u lekarza jednej z 20 specjalizacji, a także pobierzesz aplikację, która pozwoli Ci zadbać nie tylko o Twoją kondycję fizyczną, ale i psychiczną. W ten sposób Welbi idealnie wpisuje się w holistyczną ideę dbania o zdrowie.

Aplikacja Welbi czerpie dane z urządzeń typu wearables (np. smartwatch, opaska sportowa), wprowadzanych manualnie parametrów (m.in. wzrost, wiek, płeć) oraz opisów dotyczących samopoczucia. Na podstawie zgromadzonych informacji dokonuje ona oceny w pięciu obszarach zdrowia człowieka: umysł, serce, sen, waga i aktywność.
Welbi to najnowsza aplikacja mobilna do analizy stanu zdrowia, która sprawdza kondycję fizyczną i psychiczną użytkownika, czerpiąc dane z urządzeń typu wearables, wprowadzanych manualnie parametrów oraz opisów dotyczących samopoczuciaMateriały prasowe / Welbi
Welbi pokaże więc, jak dobrze (albo niedobrze) o siebie dbasz w holistycznym tego słowa znaczeniu. Jednak aplikacja nie ogranicza się tylko do wystawienia suchej informacji. Przede wszystkim pomyślana została jako przewodnik po zdrowym stylu życia. Innymi słowy, wskazuje, jak wykorzystać pozyskaną wiedzę o stanie psychofizycznym do tego, by żyć zdrowiej, a także motywuje do przestrzegania dobrych nawyków.

W bibliotece aplikacji znalazło się ponad 600 porad, spośród których Welbi generuje wytyczne najlepiej dostosowane do Twojego aktualnego stanu zdrowia. Dzięki temu dokonasz korekt w swoim sposobie odżywiania, aktywności fizycznej, czy wypoczynku. Jeśli z przeanalizowanych danych będzie wynikać, że przydałaby Ci się konsultacja lekarska, możesz wejść na stronę welbi.pl i bez czekania w kolejkach czy skierowania do lekarza specjalisty, umówić e-wizytę.

Dzięki Welbi uzyskasz dostęp do lekarzy aż 20 specjalizacji. Niektóre e-wizyty dostępne są już w ciągu godziny, co ułatwi Ci otrzymanie e-recepty, e-zwolnienia czy e-skierowania nawet w nagłych przypadkach. Porady online bez skierowania są możliwe u takich specjalistów jak kardiolog, neurolog czy ortopeda.

Poza spersonalizowanymi poradami aplikacja Welbi proponuje też udział w 21 wyzwaniach pozytywnie zaopiniowanych przez środowisko medyczne z uwagi na korzyści zdrowotne dla ogólnej populacji. Opracowane przez specjalistów rekomendacje dotyczą zmiany przyzwyczajeń żywieniowych lub związanych z aktywnością. Możesz podjąć takie wyzwanie i krok po kroku pracować nad zmianą swoich nawyków.
W bibliotece Welbi znalazło się ponad 600 porad, spośród których aplikacja generuje wytyczne najlepiej dostosowane do aktualnego stanu zdrowia użytkownikaMateriały prasowe / Welbi
Ponieważ holistyczne podejście do zdrowia wymaga dyscypliny i uważności, twórcy Welbi kładą nacisk na systematyczne doskonalenie. Zachęcają do regularnego monitorowania stanu zdrowia – aplikacja wesprze Cię w profilaktyce, a gdy zajdzie potrzeba konsultacji z lekarzem, możesz to zrobić na stronie Welbi.pl i skorzystać z telemedycyny. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak już musisz skonsultować się z lekarzem, to warto mieć do niego szybki dostęp i nie czekać, aż pierwsze objawy rozwiną się w poważniejszy stan chorobowy.

Odwiedź stronę Welbi, poczytaj o zdrowym stylu życia, aplikacji, a w razie potrzeby umów się na e-wizytę lekarską. Aplikację możesz pobrać także bezpośrednio ze sklepu Google Play (dla użytkowników smartfonów z systemem Android) i App Store (dla użytkowników iPhone'ów z systemem iOS). Aplikacja współpracuje z inteligentnymi zegarkami, opaskami fitness i pulsometrami różnych marek. Im więcej danych zapewnisz aplikacji, tym więcej spersonalizowanych porad otrzymasz.

Artykuł powstał we współpracy z Nationale Nederlanden