"Póki można wylądować w Kabulu...". Sikorski wskazuje na "moralny obowiązek" Polski
W niedzielę łupem talibów de facto padł także Kabul. Trwają rozmowy o "pokojowym" przejęciu władzy w Afganistanie przez islamistycznych fundamentalistów. Z opanowanych przez talibów miejsc już docierają jednak doniesienia o czystkach i prześladowaniach. Radosław Sikorski wzywa więc, by rząd w Warszawie zadośćuczynił spoczywającemu na Polsce "moralnemu obowiązkowi".
- Talibowie przejęli kontrolę właściwie nad całym Afganistanem
- W wielu miejscach zaczynają się czystki i prześladowania
- Radosław Sikorski nawołuje, by Polska ewakuowała z Afganistanu byłych współpracowników w naszego wojska i dyplomacji
"Póki można wylądować na lotnisku w Kabulu, Polska ma moralny obowiązek ewakuowania byłych współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego i Ambasady RP wraz z rodzinami, których życie jest w niebezpieczeństwie ze strony zwycięskich Talibów" – oświadczył były marszałek Sejmu i były szef polskiej dyplomacji we wpisie na Twitterze.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, jeszcze w piątek eksperci oceniali, że talibowie mogą szybko przejąć kontrolę nad całym terytorium Afganistanu, ale stolica tego kraju będzie broniła się co najmniej kilka tygodni. W niedzielę z Kabulu napłynęły jednak informacje o tym, iż talibowie już wkraczają do miasta.
Łatwą drogę ku stolicy Afganistanu mieli oni po poddaniu się Dżalalabadu. Wcześniej legalny rząd utracił kontrolę nad takimi miastami jak Herat, Kandahar czy Mazar-i-Szarif. Także afgańska stolica – przynajmniej na razie – islamistycznym fundamentalistom ma poddawać się bez walki.Jak relacjonowała na Twitterze afgańska korespondentka BBC Yalda Hakim, walki nie podejmują sami talibowie. W ich najnowszym oświadczeniu można było przeczytać, że pozostaną na obrzeżach miasta do zakończenia negocjacji w sprawie przekazania władzy.
Bojownicy mieli otrzymać rozkazy, by nie zatrzymywać osób uciekających z Kabulu, a kobiety skierować w tzw. "bezpieczne miejsca". Jednak z najnowszych informacji wynika, iż niektóre grupy tych poleceń nie respektują i już dopuszczają się przemocy.
Dowiedz się więcej o sytuacji w Afganistanie:
- Dopełnia się dramat Afganistanu. Talibowie dotarli do Kabulu szybciej niż się spodziewano
- Nadchodzi fala uchodźców wojennych z Afganistanu. Komisja Europejska alarmuje
- Andrzej Duda: Polska po 20 latach wycofuje wojska z Afganistanu
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut