Wiceszef MSZ krytykuje wycieczki szkolne z Izraela. "Sączą młodym ludziom nienawiść"

redakcja naTemat
Paweł Jabłoński, który jest wiceministrem w resorcie spraw zagranicznych, skarży się na wycieczki szkolne z Izraela do Polski. Jak sam twierdzi, zrażają one młode osoby do Polaków. Tak odpowiedział na słowa szefa izraelskiej dyplomacji, Jaira Lapida.
Wiceminister MSZ o wycieczkach szkolnych z Izraela do Polski. Fot. AP/Associated Press/East News
Wiceszef MSZ był gościem w radiowej Trójce, gdzie został zapytany o reakcję Izraela na podpisaną przez Andrzeja Dudę nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego dotyczącą zwrotu znacjonalizowanego mienia. Przypomnijmy więc słowa szefa dyplomacji Izraela.

– Dawno minęły czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów bez konsekwencji. Dziś Żydzi mają własny, dumny i silny kraj. Nie boimy się antysemickich gróźb i nie mamy zamiaru przymykać oczu na haniebne postępowanie antydemokratycznego rządu polskiego – mówił Jair Lapid.

Paweł Jabłoński ocenił, że wypowiedź Izraelczyka to "żerowanie na historycznej niewiedzy, na nienawiści, na próbie wzbudzenia konfliktu narodowościowego". – U nas, jeżeli ktoś ma poglądy antysemickie, to nie wypowiada ich publicznie, bo doskonale wie, że w polskim dyskursie publicznym coś takiego nie ma miejsca. W Izraelu z antypolonizmem jest niestety nieco inaczej. Ten dyskurs antypolski wprost należy do głównego nurtu – powiedział.


Później przytoczył wątek wycieczek szkolnych z Izraela. – Ta propaganda oparta także na nienawiści do Polski jest sączona do głów młodych ludzi od wczesnych lat szkolnych. Tej sprawie również będziemy się przyglądać, bo mamy do czynienia z różnego rodzaju wycieczkami szkolnymi z Izraela do Polski – stwierdził polski polityk.

Jabłoński zapowiedział, że rząd przygląda się sprawie i ma zamiar podjąć wobec tego odpowiednie decyzje. – To, w jaki sposób te wycieczki się odbywają, to nie jest najwyraźniej właściwy sposób – skwitował.
Czytaj także: Premier Izraela ostro o podpisaniu przez Dudę nowelizacji KPA. "Haniebna decyzja"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut