Jak wypisać dziecko z lekcji religii? Odpowiadamy na Wasze pytania [PORADNIK]

Diana Wawrzusiszyn
Coraz więcej osób deklaruje chęć wypisania się z lekcji religii. Jednak niewielu wie, że wystarczy się nie zapisywać. A co w sytuacji, gdy już złożyliśmy oświadczenie woli? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.
Jak wypisać dziecko z religii. Fot. Piotr Kamionka/REPORTER
Rozpoczyna się rok szkolny i mnożą się kolejne pytania. Wiele z nich dotyczy organizacji zajęć, w tym religii w szkołach. W poprzednim roku szkolnym w mediach publikowane były liczne statystyki dotyczące rezygnowania z zajęć religii w całej Polsce. Według danych Fundacji "Wolność od Religii" tylko w Łodzi w trakcie poprzedniego roku szkolnego z lekcji katechezy zrezygnowało ponad 12 tys. uczniów, podobnie było w Poznaniu i Warszawie. W szkołach średnich we Wrocławiu pod koniec 2020 r. na religię uczęszczało zaledwie ok. 30 proc. uczniów – podaje Onet. Aby zrezygnować z lekcji religii, należy złożyć oficjalne oświadczenie woli.


Kwestie dotyczące organizowania lekcji religii w szkołach reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji z 14 kwietnia 1992 roku ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych.
Rozporządzenie Ministra Edukacji z 14 kwietnia 1992 roku ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych.

FAQ dotyczące wypisania się z religii lub etyki w szkole


Czy religia jest przedmiotem obowiązkowym?

Zajęcia religii i etyki są organizowane na życzenie rodziców bądź pełnoletnich uczniów. Dlatego, aby uczestniczyć w tych lekcjach, należy złożyć w szkole odpowiedni dokument. Od 1 września 2014 r. obowiązuje zasada wyrażania tego życzenia w formie oświadczenia pisemnego. Takie oświadczenie nie musi być ponawiane w każdym kolejnym roku szkolnym.

Wzór oświadczenia wyrażającego wolę uczestniczenia w lekcjach etyki/religii>>

Jak wypisać się z religii w szkole?

Z racji, że zajęcia z religii czy etyki nie są obowiązkowe, to każdy ma możliwość zrezygnowania z uczestniczenia w takich lekcjach (jeśli wcześniej złożył oświadczenie o chęci uczestniczenia w tych zajęciach). Wystarczy złożyć stosowne oświadczenie.

Rezygnacja z religii: wzór oświadczenia

Pismo o rezygnacji z lekcji religii w szkole powinno zawierać następujące elementy: Gotowy wzór oświadczenia można pobrać ze strony rownoscwszkole.pl>>

Czy mogę wypisać się z religii w trakcie roku szkolnego?

Z uczestnictwa w zajęciach z tych przedmiotów można zrezygnować na każdym etapie edukacji, również podczas roku szkolnego. W takim przypadku konieczne jest poinformowanie szkoły o zmianie decyzji.
Czytaj także: "Lekcje religii? Wykreślone z planu". Tak po cichu zanika szkolna katecheza

Co z oceną, jeśli zrezygnujemy z lekcji w trakcie roku szkolnego?

Jeśli rezygnacja z udziału w nauce religii lub etyki nastąpi w trakcie roku szkolnego przed terminem klasyfikacji rocznej, uzyskane oceny śródroczne nie będą brane pod uwagę i uczeń nie otrzyma na koniec roku oceny z tego przedmiotu.

Czy trzeba podawać powód rezygnacji z religii?

Nie, we wniosku nie jest wymagane podanie powodu, dlaczego rezygnujemy z zajęć.

Czy można jednocześnie uczestniczyć w zajęciach etyki i religii?

Tak, uczeń może uczestniczyć w zajęciach z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich.

Czy szkoła ma prawo domagać się oświadczenia o nieuczestniczeniu w lekcjach etyki lub religii?

Szkoła nie ma takiego prawa, natomiast w przypadku rezygnacji z udziału w tych zajęciach konieczne jest poinformowanie szkoły o zmianie decyzji.

Czy ocena z religii i etyki wliczana jest do średniej z ocen?


Oceny z religii i etyki są wliczane do średniej ocen ucznia, nie wpływają jednak na promocję.

Czy szkoła może nie zorganizować lekcji etyki?

Szkoła ma obowiązek zorganizowania etyki dla każdego chętnego ucznia. Jeżeli w danej szkole zgłosi się mniej niż siedem osób chętnych do nauki religii lub etyki wówczas szkoła może zorganizować zajęcia w grupie międzyklasowej, lub międzyszkolnej. Wcześniej był limit 3 osób, jako granica przeprowadzenia takich lekcji, jednak Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2014 roku znosi ten zapis.
Uzasadnienie do projektu rozporządzenia:

Wprowadzenie tej zmiany pozwoli zapewnić naukę etyki każdemu uczniowi zainteresowanemu udziałem w zajęciach z tego przedmiotu, eliminując jednocześnie wskazane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka przypadki odmowy zorganizowania lekcji etyki ze względu na brak wymaganej liczby uczniów.



Czy konsekwencją wypisania się z religii może być niedopuszczenie do sakramentów komunii, bierzmowania czy ślubu?

Warunki przystępowania i przygotowania do sakramentów określa Kodeks Prawa Kanonicznego, nie mówi on wprost o obowiązku uczestnictwa w religii jako warunku przystąpienia do komunii, bierzmowania czy ślubu. Jest tam jednak zapis, mówiący o tym, że warunkiem przyjęcia sakramentów jest odpowiednie przygotowanie, a to gwarantuje uczestnictwo w lekcji religii. Dlatego ksiądz teoretycznie ma prawo odmówienia udzielenia sakramentów.

Krótka historia religii w polskiej szkole

W III RP religia w szkołach została wprowadzona w na mocy instrukcji Ministra Edukacji Narodowej z 30 sierpnia 1990 roku. Wcześniej, w czasach Polski Ludowej religia w szkołach była systematycznie ograniczana, aż do wprowadzenia całkowitego zakazu organizowania takich zajęć w publicznych szkołach. Alternatywą były salki katechetyczne lub prywatne mieszkania. Prawnie religię usunięto z systemu oświaty na mocy ustawy z 1961 roku. Wcześniej władze ograniczyły nauczanie do godziny tygodniowo.

Jeszcze w latach 20.XX wieku, konstytucja nakładała obowiązek prowadzenia lekcji religii w szkołach publicznych.

Obecna konstytucja w art. 53.4 gwarantuje możliwość organizowania takich lekcji w placówkach edukacyjnych.
Konstytucja RP
Art. 53.4.

Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut