Rozpoczęły się mistrzostwa Europy siatkarzy. Duża niespodzianka w meczu otwarcia

W Tallinnie oraz Tampere rozegrano w środę dwa pierwsze spotkania mistrzostw Europy siatkarzy 2021. I od razu doszło do dużej niespodzianki, faworyzowana Estonia przegrała z Łotwą 1:3 (23:25, 22:25, 25:16, 21:25). Finowie pokonali tymczasem Macedonię Północną 3:1 (25:20, 25:15, 24:26, 25:22). W czwartek turniej rozpoczną Polacy, na początek stawią czoła Portugalii.
Łotysze zaskoczyli Estończyków na początek mistrzostw Europy i wygrali w Tallinnie Fot. CEV
W meczu otwarcia rozgrywanym w Tallinnie doszło nie sporej niespodzianki, bo faworyzowana Estonia dała się zaskoczyć Łotwie. Derbowy pojedynek miał jednego faworyta i byli nim gospodarze, ale to goście znakomicie radzili sobie w końcówce pierwszej partii i ograli miejscowych po świetnych atakach Hermansa Egleskalnsa. Ten sam zawodnik poprowadził zespół do wygranej 25:22 w partii drugiej, choć Ardo Kreek niemal dał remis zagrywką swojej drużynie.

Gdy wydawało się, że Estonia wróci do gry w secie trzecim, poważnego urazu doznał Karli Allik, którego zniesiono na noszach z parkietu. Jego koledzy zareagowali znakomicie, zaczęli naciskać rywali, wyszli na prowadzenie 12:8, by wygrać partię 25:16 i wlać nadzieję w serca kibiców. Nie udało się gospodarzom, bez Roberta Taehta w składzie przegrali czwartego seta 21:25 i cały mecz.

Estonia - Łotwa 1:3 (23:25, 22:25, 25:16, 21:25)

Drugi z gospodarzy, reprezentacja Finlandii, na początek zmagań w grupie C pewnie rozprawił się z Macedonią Północną w czterech setach. Liderem Suomi był w środę Urpo Sivula, który zdobył 25 punktów. Grą jego drużyny kierował Eemi Tervaportti, czyli zawodnik Jastrzębskiego Węgla. Finowie stracili jednak jednego seta, notując przestój w secie trzecim.

Co istotne, siatkarze ze Skandynawii mogą być rywalem Biało-Czerwonych w 1/8 finału ME, bo polska grupa A oraz fińska C "łączą" się w fazie pucharowej mistrzostw. Faworytem w stawce są Rosjanie oraz Holendrzy, Finowie, Hiszpanie oraz Turcy powinni walczyć o dwa miejsca dające awans do fazy pucharowej. A to oznacza, że mogą stawić czoła naszej drużynie.

Finlandia - Macedonia Północna 3:1 (25:20, 25:15, 24:26, 25:22)

Polacy swój pierwszy mecz w grupie A rozegrają w czwartek 2 września, a ich pierwszym rywalem będzie Portugalia. W Tauron Arenie Kraków mistrzowie świata chcą dobrze wejść w turniej i pokazać, że stać ich na grę na wysokim poziomie podczas ME. Początek meczu o godzinie 17:30. Do gry w czwartek rusza też grupa B, która rywalizuje w czeskiej Ostrawie.