"Zapłaci za to polskie społeczeństwo". Prof. Grela o decyzji KE ws. kar dla Polski

redakcja naTemat
Gościem kolejnego odcinku podcastu ALLEGRO NON TROPPO był prof. Marek Grela, doświadczony przedstawiciel dyplomatyczny, który był pierwszym ambasadorem Polski przy Unii Europejskiej, kiedy staliśmy się członkiem wspólnoty. Tematem rozmowy prowadzonej przez Jacka Pałasińskiego był m.in. kryzys w naszych relacjach z Brukselą.
Fot. naTemat.pl
Jacek Pałasiński podkreślił, że jesteśmy obecnie w sytuacji, w której Unia Europejska traci cierpliwość wobec Polski. Przypominał, że Komisja Europejska zwróciła się z wnioskiem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar na Polskę.

– UE to jest struktura działająca z rozmysłem, tam nie ma pochopnych decyzji. Mam wrażenie, ze kraje wspólnoty uznały, że jest poważny problem z demokracją na Węgrzech i w Polsce – stwierdził prof. Marek Grela. Podkreślił, że traktowanie demokracji jest sprawą ponadpartyjną.

– Pierwsze skrzypce w UE gra nie parlament, czy Komisja, ale kraje członkowskie. W wielu z nich wkrótce będą wybory, a sytuacja gospodarcza po pandemii koronawirusa jest bardzo trudna. Nie do pojęcia przez elektoraty niektórych z nich jest płacenie pastwom, w których brakuje demokratycznych mechanizmów – wyjaśnił dyplomata, za przykład podając zmiany, jakie PiS wprowadza w wymiarze sprawiedliwości.

– W tym konkretnym przypadku chodzi o Izbę Dyscyplinarną. To będą kwoty niemałe, myślę, że będą szły w dziesiątki, a nawet w setki tysięcy euro dziennie – podkreślił gość podcastu, dodając, że będzie płacić za to polskie społeczeństwo.

Kolejnym poruszonym problemem był ostracyzm w Unii Europejskiej wobec Polski. Prof. Grela zaznaczył, że obecnie rozmawia się z Polską jedynie wtedy, gdy jest to konieczne. Zaskoczeniem jest według niego to, że nawet Węgrzy mają uznanie za swój profesjonalizm. Z kolei obecnie urzędujący polski ambasador przy UE, według prof. Greli "po prostu sobie nie radzi" i wydaje się być na tym stanowisku "z przypadku".

Więcej o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, sprawie braku pieniędzy z funduszu Unii dla pięciu województw, które wyrażają swój sprzeciw wobec LGBT oraz odpowiedź na pytanie, skąd UE wie o tym, co dzieje się w Polsce znajdziecie w 26. odcinku podcastu.

OGLĄDAJ

POSŁUCHAJ


***
Jacek Pałasiński – teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent, Członek Zarządu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).

Od 1977 był działaczem opozycji przedsolidarnościowej. W 1981 roku wyjechał z kraju do Włoch, gdzie mieszka do dziś. Był współzałożycielem Komitetu Solidarności we Włoszech. Był dziennikarzem Radia Zet, Rzeczpospolitej, Wprost i TVN24. Członek m.in. Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut