Warany z Komodo na wyginięciu. Największa jaszczurka świata może zniknąć z planety

Joanna Stawczyk
Przykre wieści ze świata przyrody. Smok z Komodo jest teraz gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Znane ze swojej dzikości i jadowitego ukąszenia, największe jaszczurki świata cierpią przez zmiany klimatyczne i działalność człowieka. Za kilka lat mogą zniknąć na dobre.
Warany z Komodo na wyginięciu! Największa jaszczurka świata może zniknąć z planety Fot. unsplash.com
Przez tysiąclecia warany z Komodo przemierzały kilka indonezyjskich wysp bez przeszkód. Wielkie jaszczurki, wyglądające jak potomkowie smoków i dinozaurów, nie mają jednak łatwo w XXI wieku. Smok z Komodo stał się oficjalnie gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ponieważ działalność człowieka i zmiany klimatyczne nieuchronnie zbliżają się do jego siedliska.

Smoki z Komodo na wyginięciu. To może być koniec największych jaszczurek świata

Smoki z Komodo, które mogą dorastać do 3 metrów długości i ważyć 68 kilogramów lub nawet więcej. Są drapieżnikami zdolnymi do nagłych, wybuchowych reakcji po to, aby ścigać swoje ofiary. W Indonezji są wciąż czczone za swoją wielkość, szybkość, siłę i jadowite ukąszenie.


Niestety w wyniku niedawnej oceny gatunku, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) przeniosła największą jaszczurkę świata z kategorii "narażona" do kategorii "zagrożona" na swojej Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych.

"Ponieważ warany z Komodo mają bardzo ograniczony zasięg geograficzny, a tym samym niską zdolność do rozprzestrzeniania się, zmiany klimatyczne mogą mieć negatywny wpływ na smoki z Komodo" – ocenił Mark Auliya, przewodniczący grupy specjalistów ds. jaszczurek monitorujących IUCN Species Survival Commission, w rozmowie z portalem "VICE World News".

ICUN tłumaczy, że rosnące temperatury na świecie i poziom morza mają zmniejszyć odpowiednie siedlisko smoka z Komodo o co najmniej 30 procent w ciągu najbliższych 45 lat

Pomimo ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią, olbrzymie jaszczurki pozostają jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. W sierpniu indonezyjskie ministerstwo środowiska stwierdziło, że projekt turystyczny o nazwie "Park Jurajski" zostanie zrealizowany w Parku Narodowym Komodo, pomimo ostrzeżeń Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, że może on mieć negatywny wpływ na środowisko. Jest inspirowany przebojem filmowym Stevena Spielberga.
Największa jaszczurka świata chodzi po planecie od 4 milionów lat. Niestety najprawdopodobniej nieuchronne zmiany klimatyczne spowodują wyginięcie tych zwierząt do ok. 2050 roku.
Czytaj także: Akcja godna podziwu! Piwo Żubr odkupuje działki i ratuje Biebrzański Park Narodowy

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut