Kiedy w Polsce pojawi się pierwszy śnieg? Nowe prognozy długoterminowe na jesień

redakcja naTemat
Teoretycznie lato trwa do 22 września, ale już od połowy dziewiątego miesiąca roku w Polsce na dobre rozgaszcza się jesień klimatyczna. Temperatura powietrza spada, nasilają się wiatry i opady. Na początek z chmur poleje się deszcz, ale wiele danych meteorologicznych wskazuje, że jeszcze jesienią doczekamy się nad Wisłą pierwszego śniegu.
Kiedy w Polsce spadnie pierwszy śnieg? Prognozy długoterminowe wskazują, że nastąpi to jeszcze jesienią 2021 roku. Polska Press/East News

Jaka będzie jesień 2021?

Wejście w jesień 2021 raczej nie będzie dla Polaków szokiem. Tak naprawdę jesienne warunki zapanowały w większości kraju już w ostatnim tygodniu sierpnia. Od tego czasu słoneczne dni to tylko epizody i to o lokalnym charakterze. Nowe prognozy pogody wskazują, że cieplej będzie jeszcze tylko około 24 września i być może przez kilka dni w pierwszej połowie października.

Na długo warunki atmosferyczne nad Wisłą mają kształtować masy powietrza napływające z północnego wschodu. Doprowadzą one do tego, że średnia temperatura dobowa na stałe spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza, a nocami pojawią się pierwsze przymrozki. Późniejsze "ocieplenia" będą miały więc już typowo jesienny charakter.


Jeszcze we wrześniu w naszej części świata spodziewany jest śnieg. Najnowsze prognozy wskazują, iż w większej ilości świeży puch z nieba nad Europą powinien posypać się między 20 września a 1 października. Na początek mowa oczywiście o najwyżej położonych obszarach i regionach słynących z zimnego klimatu.

Mowa tutaj na przykład o okolicach głównej grani Alp, wysoczyznach Szkocji, Norwegii, Islandii czy też północnych regionach europejskiej części Rosji. W 2021 roku synoptycy jednak dość szybko spodziewają się opadów śniegu także w Polsce.

Pierwszy śnieg w Polsce już w listopadzie

W miejscowościach górskich pierwszego śniegu należy spodziewać się już w drugiej połowie października. Na większym obszarze kraju biały puch jest natomiast prognozowany na środek listopada. Wówczas będą to zapewne opady, których efekt na długo się nie utrzyma. Na serio powinno jednak sypnąć na przełomie listopada i grudnia.

Choć tegoroczna jesień ma być cieplejsza od średniej wieloletniej, to wcale nie oznacza bezśnieżnych warunków. Pewne dane meteorologiczne dają nadzieję na śnieżne święta Bożego Narodzenia. Mniej więcej w tym okresie śnieg powinien się w Polsce pojawić, ale na razie jest zbyt wcześnie, by kreślić dokładniejszą prognozę aż tak długoterminową.

Dowiedz się więcej o prognozach pogody:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut

Opracowano na podstawie analizy danych IMGW, Windy.com, Yr.no i AccuWeather