Black Friday 2021 - 7 ciekawostek o święcie promocji i wyprzedaży
Black Friday to zawsze jedno z największych wydarzeń zakupowych w całym roku. Tegoroczna edycja nie będzie wyjątkiem - można spodziewać się prawdziwych promocji, ale też warto uważać przed specjalnie podwyższanymi cenami kilka dni lub tygodni wcześniej.
Black Friday - co to jest?
Choć wiele osób ma skojarzenie wyłącznie handlowe i w miarę pozytywne, to prawdziwe pochodzenia święta jest zgoła inne - wyjaśniliśmy to w ciekawostce umieszczonej w dalszej części tekstu.“Black Friday” to określenie piątkowego dnia zaraz po Dniu Dziękczynienia. To właśnie w USA jedno z najważniejszych wyprzedaży w roku, w którym sklepy offline i online oferują zniżki na artykuły RTV i AGD, konsole do gier, telefony, artykuły sportowe, zabawki, akcesoria do domu, a także ubrania i kosmetyki.
Dla wielu osób możliwość kupienia prezentów w niższej cenie jest nie tylko kusząca, ale wręcz rozbudza instynkt łowcy okazji. Zwłaszcza że same sklepy wydają duże budżety reklamowe na promocję wydarzenia i zwrot z tejże inwestycji. Dlatego wielkie sieci handlowe prześcigają się w pomysłach na akcje promocyjne, które zainteresowałyby wszystkie grupy konsumentów. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie promocje na Black Friday będą realną obniżką produktów.
Czytaj także: Black Friday 2020. Co warto kupić i jak nie dać się oszukać? Eksperci ostrzegają przed Fake Friday
Black Friday w Polsce odbędzie się 26 listopada 2021 roku.
Jak długo trwa Black Friday?
Z pierwotnego założenia był to jeden dzień w sklepach stacjonarnych w USA. Ogromne kolejki ustawiały się nawet dzień przed otwarciem sklepu. Obecnie, akcja Black Friday potrafi rozpocząć się tydzień przed lub nawet miesiąc przed finałowym dniem.Oprócz Black Friday warto też wspomnieć o Cyber Monday, który stał się w ciągu ostatniej dekady nieodłączną częścią wyprzedaży produktów elektronicznych. Łącznie sklepy oferują aż 4 dni wyprzedaży produktów w promocyjnych cenach.
7 ciekawostek o Black Friday, których wcześniej nie znałeś
- Nazwa “Czarny Piątek” została użyta po raz pierwszy 24 września 1869 roku, kiedy to dwóch spekulantów, Jay Gould i James Fisk, próbowało opanować rynek złota na nowojorskiej giełdzie. Kiedy do akcji wkroczył rząd, aby skorygować zakłócenia, zalewając rynek złotem, ceny gwałtownie spadły, a wielu inwestorów straciło pokaźne fortuny. Jak widać, pierwsze określenie dla Black Friday nie było związane z niczym przyjemnym.
- Niestety, przez nieodpowiednie zachowania ludzi podczas zakupów w Black Friday doprowadziły one do śmierci 14 osób, a rannych zostało 117 osób. Powstała nawet specjalna strona, która od 2006 roku opisuje ile w danym roku było poszkodowanych przez szaleństwo zakupów - blackfridaydeathcount.com
- Black Friday w połowie amerykańskich stanów został ustanowiony jako oficjalne święto.
- “Parada Świętego Mikołaja” to poprzednik Black Friday, który został zapożyczony od Kanadyjczyków. Dom Towarowy Eaton’s w zorganizował pierwszą “Paradę Świętego Mikołaja” 2 grudnia 1905 roku. Gdy Święty Mikołaj pojawił się na końcu parady, sygnałem było, że rozpoczął się sezon świąteczny, a tym samym świąteczne zakupy. Amerykańskie domy towarowe, takie jak Macy's, czerpały inspirację z parady i zaczęły sponsorować podobne działania w całym kraju. W 1924 roku w Nowym Jorku odbyła się pierwsza parada Macy's z udziałem zwierząt z zoo w Central Parku, prowadzona przez pracowników sklepu.
- Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie strony z kuponami RetailMeNot, 12% wszystkich kupujących w Czarny Piątek przyznaje, że trafia do sklepów pod wpływem alkoholu.
- Walmart, największy sprzedawca detaliczny w USA, złamał tradycję Black Friday w 2011 roku, otwierając swój sklep w wieczór Święta Dziękczynienia. Od tego czasu detaliści ścigają się, aby jako pierwsi zaoferować korzystną ofertę. Od tamtego momentu blisko 33 miliony Amerykanów stwierdziło, że planują robić zakupy natychmiast po zjedzeniu świątecznego indyka.
- Cyber Monday na początku był traktowany jako konkurencja dla stacjonarnego Black Friday, ponieważ obywał się wyłącznie w internecie. Marketingowcy uznali, że nie każdy będzie miał okazję uczestniczyć w sprzedaży offline, a przecież potencjał internetowy jest ogromny.
Black Friday 2021 - promocje, obniżki i wyprzedaże
W 2021 roku Black Friday przypada 26 listopada. Największy szczyt aktywności zakupowej wśród internautów online przypada na kilka sekund (!) po północy, a także w godzinach popołudniowych. Wielkim zwrotem akcji był rok 2020 i pandemia COVID-19 - sprzedaż dosłownie została zepchnięta do internetu. Nie było możliwości stania w tłumie innych kupujących, którzy oczekiwali otwarcia drzwi sklepu. COVID-19 położył kres zakupom offline. Z drugiej strony rok 2020 zwiększył udział sprzedaży online i uczynił z niej dominującą gałąź Black Friday.Jak wspomnieliśmy wcześniej, Black Friday i Cyber Monday przez wiele lat rywalizowali o dominację nad sprzedażowym tortem. W 2020 roku okazało się, że Cyber Monday był bardziej oczekiwanym i zaplanowanym przez konsumentów dniem niż Black Friday. Ponad 30% kupujących stwierdziło, że planuje zrealizować zakupy w poniedziałek, a tylko 24%, że chce coś kupić w piątek.
W Polsce, do grona wyprzedażowych dni zaliczyć można Dzień Darmowej Dostawy, który przypada na 10 grudnia 2021.
Black Friday w Polsce
Świadomość konsumencka rośnie z roku na rok, dlatego w latach 2019 i 2020 popularnym określeniem na Black Friday był… Fake Friday. Niestety, ale nieuczciwe zagrywki sklepów online, ale i też offline zburzyły zaufanie wobec sprzedawców i dużych sieci.Co roku największym zainteresowaniem kupujących na Black Friday w Polsce są produkty takie jak: telewizory, lodówki, konsole do gier, laptopy, tablety, zabawki i smartfony. Nie brakuje jednak promocji na książki, zestawy zabawek dziecięcych, czy perfum. Promocje często zaczynają się od 5% obniżki ceny. Standardową wysokością rabatu jest od 10% do 30%. W bardzo rzadkich przypadkach promocja sięga 50-70% na wybrane produkty.