Polacy odpowiedzieli, co myślą o wprowadzeniu związków partnerskich dla par jednopłciowych
Ponad połowa Polaków popiera obecnie wprowadzenie co najmniej związków partnerskich dla par jednopłciowych. Przeciwko jest niecałych 40 proc. – wynika z sondażu na zlecenie OKO.press.
Z tej grupy 35 proc. opowiada się za związkami partnerskimi, a 21 proc. – za pełną równością małżeńską. 39 proc., głównie osób starszych i z elektoratu PiS, jest zdania, że nie należy niczego zmieniać w polskim prawie.
Może cię zainteresować: Szwajcarzy zdecydowali. Małżeństwa i adopcja dzieci możliwe dla par homoseksualnych
Jednak wśród wyborców PiS aż 28 proc z nich popiera przynajmniej związki partnerskie dla osób LGBT. Co dziesiąty z tej grupy zagłosowałby za równością małżeńską. Naprawdę zaskakujące są wyniki sondażu wśród wyborców Konfederacji. Suma popierających związki partnerskie i małżeństwa jednopłciowe to 53 proc. elektoratu tego ugrupowania.
Czytaj także: "Kiedy będę mógł wziąć ślub ze swoim chłopakiem?" Oto, co odpowiedzieli Tusk i Trzaskowski
Na temat sytuacji par jednopłciowych wypowiadali się ostatnio podczas Campusu Polska Przyszłości Rafał Trzaskowski i Donald Tusk. W czasie ich debaty głos zabrał przedstawiciel społeczności LGBT z Warszawy. – Kiedy będę mógł wziąć ślub z moim chłopakiem? – zapytał.
– Jeśli będę stał na czele większości parlamentarnej, to jedną z pierwszych decyzji będzie decyzja o zgodzie na związki partnerskie – podkreślił były premier Donald Tusk.
– Każdy, kto próbuje szczuć, kto nie ma szacunku do flagi tęczowej, ten powoli nie ma czego szukać w wyborcach nowej generacji. Z tego się bardzo cieszę – dodał Rafał Trzaskowski.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut