Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Artykuł sponsorowany
Zaciągnięcie kredytu hipoteczne dla niektórych osób jest to początek pięknej drogi z własnym mieszkaniem i przejście „na swoje”. Takie zobowiązanie wiąże się jednak z wieloma obowiązkami. Przed podpisaniem umowy kredytu warto zapoznać się z wszelkimi kwestiami dotyczącymi pożyczki.
Fot. Pixabay
Udzielenie kredytu hipotecznego poprzedzone jest wieloma analizami i przemyśleniami. Do zawarcia umowy kredytu dochodzi wówczas, gdy bank bardzo dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową. Na jej wysokość wpływają terminowe spłaty wszelkich kredytów w przeszłości oraz oczywiście wysokość zarobków i rodzaj umowy. Gdy bank wyrazi pozytywną opinię i chce udzielić nam kredytu hipotecznego, wtedy i my musimy wykazać się niezwykłą ostrożnością.

Chodzi przede wszystkim o chłodne przeanalizowanie ofert banku. Warunki udzielenia kredytów są dość niskie, tak więc niemal pewne jest, że będziemy mogli wybierać spośród co najmniej kilku ofert. Przeanalizujmy więc, która z nich jest dla nas najkorzystniejsza i wybierzmy tą najlepszą.

Doskonale wiemy, że dostrzeżenie wszystkich istotnych parametrów wcale może nie być takie łatwe. Dlatego poniżej przedstawimy listę najważniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę, zaciągając kredyt na mieszkanie. Po wnikliwym zapoznaniu się z tym punktami będziemy o wiele lepiej przygotowani do rozmów z przedstawicielami banków.

Jakie są ważne parametry kredytu?

Kredyt mieszkaniowy to zazwyczaj zobowiązanie na długie lata. W związku z tym należy bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki umowy kredytu i wybrać najtańszy kredyt hipoteczny. Na oprocentowanie pożyczki z banku wpływa:

– Marża banku – to kwestia dość indywidualna i zależy od danego banku. Przyjmuje się, że im wyższy wkład własny i lepsza zdolność kredytowa, tym na mniejszą marżę banku możemy liczyć. Jeżeli zapłacimy wyższą prowizję, marża może zostać obniżona;

–WIBOR – to wskaźnik niezależny od banku. Jego zmiana wpływa na wysokość oprocentowania kredytu oraz wysokość miesięcznej raty;

– Dodatkowe produkty oferowane przez bank – często banki proponują swoim klientom różne ubezpieczenia, konta itp. w celu obniżenia raty kredytu. Z takimi produktami należy obchodzić się bardzo ostrożnie, gdyż niektóre z nich mogą długofalowo sprawić, że zapłacimy więcej. Istnieją obowiązkowe ubezpieczenia, które trzeba wykupić np. ubezpieczenie na mieszkanie od nieszczęśliwych zdarzeń. Należy pamiętać, że nie musimy wykupować go w banku.

W umowie kredytowej możemy dostrzec także możliwość podpisania dodatkowych dokumentów, które będą stanowiły połączenie kredytu hipotecznego z innymi usługami. Może to być otwarcie kontra bankowego, karty kredytowej, debetowej czy ubezpieczenia na życie. Nie są to zazwyczaj obowiązkowe usługi, jednak niektóre banki ich wymagają. Chociaż nie który z nich mogą obniżyć raty spłaty kredytu, to za każdym razem bardzo dobrze warto przeanalizować warunki takich ofert.

Co to jest RRSO?

Podczas spotkania z przedstawicielem banku warto wiedzieć, czym jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to rzeczywisty koszt kredytu w ujęciu rocznym. RRSO stanowi procentowe wyrażenie całkowitego kosztu kredytu. Zawarte są tam wszystkie koszty poniesione przez kredytobiorcę z tytułu zaciągniętego kredytu. Aby wybrać ofertę z najniższym RRSO, warto śledzić ranking kredytów hipotecznych i inne porównywarki pożyczek.

Zapytaj o całkowity koszt kredytu, czyli CKK

Warto wspomnieć, że nie zawsze oprocentowanie kredytu sprawia, że kredyt hipoteczny będzie najbardziej odpowiedni. Czasami lepszą opcją może być kredyt gotówkowy. Jest tak, szczególnie gdy mamy duży wkład własny i nie potrzebujemy bardzo dużej ilości gotówki.

Udzielenie kredytu hipotecznego powinien być także poprzedzony rozeznaniem, ile wyniesie nasz całkowity koszt kredytu.

Spłacanie rat w terminie

Aby uniknąć dodatkowych opłat i zwiększenia oprocentowania związanego z kredytem hipotecznym ważne jest regulowanie rat miesięcznych na czas. Każde opóźnienie może powodować podwyżkę, a to sprawi, że będziemy musieli spłacić o wiele więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy.

Stałe kontrolowanie sytuacji

Jeżeli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, to pamiętaj, że całkowita kwota kredytu może ulec zmianie. Sytuacja na rynku finansowym jest dynamiczna i co chwile pojawiają się nowe możliwości i rozwiązania. Może się okazać, że po pewnym czasie spłacając kredyt w całości, posiłkując się pożyczką z innego banku, będziesz musiał spłacić np. kilkanaście tysięcy mniej. Warto więc śledzić rynek i wszelkie nowinki.

Artykuł sponsorowany