"Duński Dynamit" pisze historię i zmierza po awans na MŚ. Niebywałe statystyki eliminacji

Reprezentacja Danii idzie jak burza w eliminacjach MŚ, wygrała siódmy kolejny mecz, nie straciła dotąd gola i już wkrótce będzie otwierać szampany przygotowane na okoliczność awansu. Cenne zwycięstwa odniosły w sobotę również Szkocja, Szwecja, Szwajcaria oraz Ukraina. Dna sięgnęła reprezentacja Bułgarii.
Duńczycy idą przed eliminacje MŚ jak burza, wygrali siódmy mecz z rzędu Fot. AP/Associated Press/East News
Reprezentacja Danii w grupie F rozstawia rywali po kątach w sposób niebywały. W sobotę "Duński Dynamit" już w pierwszej połowie rozstrzygnął pojedynek z Mołdawią w Kiszyniowie. Bramki strzelili Andreas Skov Olsen, Simon Kjaer, Christian Norgaard oraz Joakim Maehle, a w drugiej połowie ze spokojem czekał do końca gry. Triumf 4:0 (4:0) to siódme zwycięstwo Duńczyków z rzędu.

W tabeli grupy F zespół Kaspera Hjulmanda ma 21 punktów, siedem wygranych, bilans bramek 26:0 i pozycję lidera, która wkrótce da awans na mundial. Rekordowe eliminacje to absolutny popis Skandynawów. W ich grupie Szkocja wróciła z dalekiej podróży w Glagsow i ograła 3:2 (1:2) Izrael, choć do przerwy goście mieli przewagę. Triumf dał im Scott McTominay w ostatniej akcji meczu. Austriacy tymczasem pokonali 2:0 Wyspy Owcze, ale nawet na baraże mają nikłe szanse.

Pierwsze zwycięstwo w walce o MŚ odniosła Ukraina, która 2:1 (2:1) wygrała w Helsinkach z Finami. Na bramki Andrija Jarmolenki i Romana Jaremczuka gospodarze odpowiedzieli tylko trafieniem Teemu Pukkiego. Ukraina jest w grupie tuż za Francją, która w niedzielę zagra w finale Ligi Narodów. A trzecia w grupie D Bośnia i Hercegowina ograła 2:0 (1:0) Kazachstan na jego terenie. Teraz czeka ją kluczowy mecz eliminacji w Kijowe z Ukrainą.

Emil Forsberg, Alexander Isak i Robin Quaison zapewnili Szwecji triumf 3:0 (2:0) nad Kosowem, Trzy Korony są tylko punkt za liderem grupy B, czyli Hiszpanią. Mają też jeden mecz do rozegrania więcej i wielką szansę, by wziąć awans na MŚ kosztem faworytów. W tej grupie wygrali też Grecy, którzy pokonali 2:0 (2:0) Gruzję strzelając jej dwa gole w samej końcówce spotkania.

W grupie C Szwajcaria ograła 2:0 (1:0) Irlandię Północną po bramkach Stevena Zubera i Christiana Fassnachta. Helweci mają już tylko trzy "oczka" mniej od Włochów, jeden mecz w zapasie i mogą wkrótce doścignąć mistrzów Europy. Co ciekawe, Litwa 3:1 (1:0) wygrała w Wilnie z Bułgarią, a dwa mecze strzelił znany z polskich boisk Fedor Cernych. Bułgarzy grają fatalnie, niemal sięgnęli dna w tej stawce.

Liderem grupy A zostali Serbowie, Dusan Vlahović zapewnił im triumf nad Luksemburgiem w 68. minucie spotkania i zespół z Bałkanów wyprzedził właśnie Portugalię. Selecao tracą do rywali punkt, mają jeden mecz mniej na koncie. Tymczasem Irlandia 3:0 (2:0) wygrała w Baku z Azerbejdżanem, ale obie ekipy mundial w Katarze obejrzą za rok w telewizji.