Straż Graniczna zatrzymała grupę Kurdów z dziećmi. Mamy przejmujące zdjęcia z akcji

Anna Świerczek
14 października w lesie na terenie Hajnówki (woj. podlaskie) Straż Graniczna zatrzymała grupę irackich Kurdów. Na zdjęciach z przeprowadzonej przez SG akcji widać płaczące dzieci migrantów, a także przejmujące sceny z transportu zatrzymanych.
Grupa irackich Kurdów zatrzymana przez polską Straż Graniczną w lesie na terenie Hajnówki. Fot. Stefan Maszewski / Reporter
Niedawno w sieci pojawiło się poruszające nagranie, na którym widać koczujących przy polsko-białoruskiej granicy migrantów. "Grupa ponad 70 jazydów, Kurdów i Syryjczyków utknęła na granicy Polski i Białorusi od 10 dni. Błagają o pomoc. Prosimy, by Polska i Unia Europejska zainterweniowała w ich sprawie" – informował na Twitterze Murad Ismael z Akademii Sinjar, organizacji wspierającej edukację jazydów w Iraku.
Filmy z granicy opublikowała też w ostatnim czasie Straż Graniczna. Na jednym z nich było widać, jak grupa migrantów stoi przy drucie na granicy, trzymając transparenty m.in. z hasłem: "Nie pozwólcie nam umrzeć". Tego typu dramatycznych sytuacji na granicy z Białorusią niestety przybywa, tak samo jak każdego dnia przybywa prób jej nielegalnego przekroczenia.


Straż Graniczna poinformowała, że w czwartek 14 października odnotowano 682 takich prób. "Zatrzymano 8 nielegalnych imigrantów – to obywatele Iraku. Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 11 osób: 3 obywateli Iraku, 3 obywateli Niemiec, 2 obywateli Ukrainy, a także obywatela Gruzji, Białorusi i Polski" – czytamy w komunikacie SG.
To właśnie 14 października w lesie na terenie Hajnówki (woj. podlaskie) Straż Graniczna przeprowadziła akcję zatrzymania grupy irackich Kurdów, którą udokumentowano na poruszających zdjęciach. Na fotografiach z przeprowadzonej przez SG akcji widać płaczące dzieci migrantów, a także przejmujące sceny z transportu zatrzymanych.
Fot. Stefan Maszewski / Reporter
Fot. Stefan Maszewski / Reporter
Fot. Stefan Maszewski / Reporter

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią


Przypomnijmy, że od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni, jednak 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Jak informowaliśmy w naTemat, 14 października Sejm uchwalił ustawę dotyczącą budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł.
Czytaj także: Budowa zapory na granicy z Białorusią. Sejm podjął decyzję

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut