Kiedy Kościół nie udziela ślubu? Sprawdź, czy Twoja data nie koliduje z ważnymi świętami
Data ślubu wstępnie wybrana, miejsce upatrzone, suknia od dawna wisi na tablicy inspiracji. Co jednak, jeśli wymarzony ślub miałby się odbyć w terminie, na który nie pozwala Kościół? Rozwiązanie zazwyczaj jest jedno - wybranie innej daty ślubu i wesela.
Dlaczego ślub kościelny jest tak ważny dla Kościoła?
Na ślubie kościelnym dwoje ludzi staje przed Bogiem i przed nim mówi sobie sakramentalne „tak”. Para młoda udziela sobie nawzajem sakrament małżeństwa, a Bóg tworzy więź między tymi dwojgiem ludzi. To wyjaśnia, że ślub kościelny jest ważny nie tylko dla małżonków, ale że mają oni ważne zadanie reprezentowania Boga w swoim małżeństwie. Tak jak para młoda obiecała sobie wieczną lojalność, tak Jezus obiecał wieczną lojalność swojemu Kościołowi w tym czasie. Małżeństwo symbolicznie ukazuje, jaką relację Bóg ma ze swoim Kościołem.
Ślub kościelny w Adwencie
Choć Adwent określa się jako czas radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. W tym czasie nie powinno planować się hucznych imprez, ponieważ jest to czas wyciszenia. Nie ma w zwyczaju urządzania ślubów w czasie Adwentu, choć sam Kościół katolicki nie ma jasno sprecyzowanych wytycznych. Zatem czy w Adwent można brać ślub? Siła tradycji może być jednak silniejsza i niektórzy księża mogą odmówić ślubu w Adwent w swojej parafii.
Ślub kościelny w Wielkim Poście
Wielki Post w porównaniu do Adwentu to czas zadumy, wyrzeczeń, pokuty, rozmyślań i nawrócenia. W czasie Wielkiego Postu Kościół zachęca do wyciszenia się i wstrzemięźliwości w jedzeniu, ale też od codziennych przyjemności uzależniających. W prawie kanonicznym widnieje zapis “Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Dlatego ze względu też na wieloletnią kościelną tradycję, ślub w Wielki Post jest niewskazany, a ksiądz może nie udzielić ślubu lub zaproponować inny termin. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Z kolei ślub cywilny w wielki post jest całkowicie dopuszczalny.
Ślub kościelny w Wielki Piątek
Każdy piątek w Kościele katolickim jest dniem wspomnienia Męki Pańskiej. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego zakazane jest sprawowanie sakramentu małżeństwa w Wielki Piątek, a także w Wielką Sobotę. Kanon 1250 określa jasno: “W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu”. Do wstrzemięźliwości zobowiązane są wszystkie osoby, które ukończyły 14 lat.
Kto nie dostanie ślubu kościelnego?
- Według Kodeksu Prawa Kanonicznego ślubu nie otrzymają osoby, które są na to… zbyt młode. Małżeństwa nie mogą zawrzeć mężczyźni poniżej 16 roku życia, a kobiety przed 14 rokiem życia.
- Impotencja, która uniemożliwia odbycie stosunku płciowego pomiędzy kobietą i mężczyzną, również jest przeszkodą w zawarciu małżeństwa. Nie należy w tym przypadku mylić impotencji z niepłodnością.
- Kościół odmawia również sakramentu małżeństwa osobom, które są poligamiczne.
- Ślub kościelny mogą zawrzeć osoby, które są ochrzczone. Możliwością jest ochrzczenie lub dyspensa.
- Ślubu kościelnego nie otrzyma również osoba, która uzyskała święcenia kapłańskie lub zakonne.
- Osoba, która jest zmuszona do ślubu wbrew własnej woli, nie otrzyma go.
- Małżonkobójstwo jest ogromnym przeciwskazaniem do otrzymania kolejnego ślubu kościelnego. Małżonkobójcą określa się osobę, która dopuściła się morderstwa, spowodowała zgon lub współuczestniczyła w zgonie męża lub żony.
- Osoby spokrewnione w linii prostej (ojciec i córka, matka i syn, dziadek i wnuczka, babcia i wnuczek), a także bocznej czwartego stopnia (brat z siostrą, kuzynostwo, ciotka z siostrzeńcem i wujek z siostrzenicą) nie mogą otrzymać ślubu kościelnego. Istnieje jednak dyspensa dla pokrewieństwa linii bocznej trzeciego i czwartego stopnia. Co ciekawe, osoby z pokrewieństwa wynikającego z adopcji w linii prostej lub drugim stopniu linii bocznej również nie otrzymają sakramentu. Podobnie jest z powinowactwem w linii prostej lub bocznej.
- Osoby w konkubinacie, które żyją ze sobą od długiego czasu pod jednym dachem nie otrzymają ślub kościelnego.
Zmiany w ślubie kościelnym od 2020 roku
Ksiądz może odmówić udzielenia ślubu kościelnego młodej parze? W "Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego" po 30 latach dodano nowe zasady dotyczące przeprowadzania rozmów przedmałżeńskich, które upoważniają do zawarcia małżeństwa kościelnego.
Narzeczeni na pierwszej rozmowie z księdzem otrzymują znaczną ilość druków do wypełnienia, a także nie mniejszą ilość pytań ze swojego życia. Przyszła żona i przyszły mąż są przepytywani razem i osobno.
Celem regulacji przepisów jest dostosowanie ich do zmieniającej się sytuacji społecznej, religijnej, cywilnoprawnej, a także obecnej sytuacji w Kościele Katolickim. Zmiany też mają służyć do zaprzestania rozpadów związków. Zmiany zostały wprowadzone 1 czerwca 2020 roku.
Wymagania ślubu kościelnego
Kodeks Prawa Kanonicznego wyjaśnia, że małżeństwa powinny być zawierane w parafii młodej pary, dlatego wiele par wybiera kościół w swoim rodzinnym mieście. Inne pary mogą zdecydować się zostać członkami i parafianami swojego lokalnego kościoła przed rozpoczęciem procesu planowania. Stwórz listę kontrolną wymagań lokalnego kościoła, a także harmonogram, aby upewnić się, że nie będzie później żadnych niespodzianek.
Wymagane dokumenty do ślubu kościelnego
Wymagania dotyczące małżeństwa mogą się różnić w zależności od kościoła. Wielu będzie wymagało dowodu chrztu, komunii i/lub bierzmowania. Większość kościołów posiada zapisy dotyczące uczestnictwa w tych sakramentach, więc możesz poprosić o kopię z konkretnego kościoła, w którym miałeś sakramenty. Jeśli to niemożliwe, nie martw się! Wielu księży zezwoli na zeznania dwóch świadków na sakrament.
Jak wcześnie zacząć planować ślub kościelny?
Zacznij planować swój ślub tak wcześnie, jak to możliwe. Sześć miesięcy przed ślubem należy przede wszystkim uzgodnić datę ślubu z urzędem stanu cywilnego i parafią. W przeciwnym razie preferowane daty mogą być już zajęte. Zaproszenie gości weselnych, udział w kursie przedmałżeńskim do ślubu i wiele innych rzeczy, które trzeba przygotować na wesele, również zajmuje dużo czasu. Im wcześniej rozpoczniesz organizację, tym mniej stresu będziesz mieć w bezpośrednim sąsiedztwie wesela i będziesz mógł cieszyć się „dniem dnia” bez obaw.