"Poranne nudności i piekielne pieczenie". Czy długotrwały stres może być przyczyną wrzodów?
Na każdym kroku towarzyszą ci stresowe sytuacje? Szkoła, praca, dom, związek, pogoń za pieniędzmi - one naprawdę potrafią dać w kość i zepchnąć na dalszy plan nasze zdrowie i samopoczucie. Stres zjada nas od środka i to dosłownie. "Dramatycznie boli i piecze mnie w żołądku" – skarży się zapracowana czytelniczka naTemat, która zastanawia się, czy mogła nabawić się wrzodów żołądka. To możliwe? Wyjaśniamy.
Jak przewlekły stres wpływa na organizm? Paleta odpowiedzi jest spora
Do redakcji naTemat napisała 27-letnia Patrycja, która jak sama mówi, na co dzień pracuje w dość znanej korporacji związanej z bankowością, a dorywczo w agencji marketingowej. Co dwa tygodnie ma zabite weekendy, ponieważ rok temu stwierdziła, że chce dokończyć magisterkę zaocznie. Mieszkająca w stolicy poznanianka przyznaje, że w ostatnim czasie czuje się fatalnie."Mam naprawdę mało czasu, aby o siebie zadbać. I tak jestem dumna, że dwa razy w tygodniu daję radę biegać na siłownię. Do tego wypadałoby mieć chwilę oddechu i moment dla mojego partnera. Przyznaję, że moją słabością jest czarna kawa i fajki, ale trudno mi z tego zrezygnować" – podkreśla.
27-latka pisze, że gdy przychodzi weekend, to dla rozluźnienia lubi napić się wina lub whisky, ale z ilościami nie przesadza. Z odżywianiem także uważa. Stara się patrzeć na to, co je oraz pilnować porcji. Jest wegetarianką i fanką ostrego jedzenia.
Patrycja nie kryje, że obydwie prace w połączeniu ze studiami są mieszanką wybuchową, a na pewno stresogenną. "Staram się być wobec siebie wymagająca. Konkurencja nie śpi. Mam założone pewne cele. Coraz bardziej czuję się jednak wyczerpana. Z natury jestem bardzo wrażliwą osobą. Na każdą błahostkę reaguje potrójnym stresem" – dodaje.
"Praktycznie codziennie miewam poranne nudności i piekielne pieczenie w brzuchu. Raz jest lepiej, raz gorzej. W każdym razie jestem już tym zmęczona, a moje wnętrzności wołają o pomoc. Czy to może być wina przewlekłego stresu?" – pyta.
Jakie są objawy i przyczyny wrzodów żołądka? Lekarz przestrzega
Obawy Patrycji postanowiliśmy skonsultować ze specjalistką. Rozwiała wszelkie wątpliwości. – Długotrwały stres sprzyja nasileniu objawów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy – mówi dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska, chirurg ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.Objawy i przyczyny choroby wrzodowej. Dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska wyjaśnia•Fot. Archiwum prywatne
- infekcja Helicobacter pylori - przyczyną jest infekcja bakterią HP, ale bakteria ta jest rozpowszechniona i część osób to nosiciele, którzy nie chorują
- zła dieta
- zbyt ostre jedzenie
- palenie papierosów
- spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu
- osłabienie organizmu
- przyjmowanie niektórych leków
– Przepis na wrzody? Stres, fatalna dieta i palenie tytoniu – dodaje dr Dołaszyńska-Żółkiewska. Dopytaliśmy też o to, czy poranne nudności, pieczenie w żołądku i niekontrolowane odruchy wymiotne powinny być czerwoną lampką w kierunku diagnostyki wrzodów?
– Pojawienie się takich objawów należy skonsultować z lekarzem, który zdecyduje o dalszym procesie diagnostycznym i leczeniu – zaznacza.
Co jeść przy wrzodach żołądka?
Dieta pacjenta zmagającego się z wrzodami opiera się na jedzeniu kilku niewielkich porcji, mowa głównie o produktach gotowanych, które nie stymulują nadmiernego wytwarzania soku żołądkowego. Należy wystrzegać się kawy, alkoholu, napojów mocno gazowanych i ostrych potraw.
Przepis na wrzody. Jakie są objawy i przyczyny choroby wrzodowej?•Fot. pexels.com
Choroba wrzodowa jest uleczalna, należy być pod kontrolą gastrologa, internisty. Chodzi m.in. o długotrwałe przyjmowanie leków, w tym antybiotyku, badania kontrolne, czyli gastroskopie, eliminację niewłaściwej diety, a także, co niezmiernie ważne, rzucenie palenia, gdyż palenie tytoniu zwiększa zapadalność na wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy, powoduje częstsze nawroty i trudniejsze gojenie wrzodów.