Odczuwasz lęk przed pracą? To może być ergofobia

Paulina Szymańska
Zaburzenie często mylnie kojarzone jest w prokrastynacją lub lenistwem. Problem jest jednak o wiele bardziej złożony, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. W niedzielę stresujesz się już poniedziałkiem i nowymi wyzwaniami w pracy? Oblewa cię zimny pot na myśl o spotkaniu z szefem? To może być ergofobia!
Ergofobia to uporczywe zaburzenie, w którym pacjent wpada w stan lęku na myśl o pójściu do pracy lub o znalezieniu pracy. pexels.com

Co to jest ergofobia?

Czym jest ergofobia? Ergofobia pochodzi od greckiego „ergon” (praca) i „phobos” (strach). Według greckiej mitologii, Fobos był uosobieniem strachu, pomimo tego, że uchodził za syna Aresa (boga wojny) i Afrodyty (bogini miłości). Podobno przed każdą walką Aleksander Wielki modlił się do Fobosa, aby wyzbyć się lęku.

Określenie ergofobii zostało po raz pierwszy zdefiniowane przez Williama Upsona w 1933 roku jako „sztuka lenistwa”. Na łamach publikacji w Saturday Evening Post, William Hazlett Upson nazwał ten stan jako “chorobliwy strach lub nienawiść do pracy”. Całą publikację można przeczytać tutaj. Termin ergofobii często był używany w szpitalu w New Jersey w latach sześćdziesiątych XIX wieku.
Co ciekawe, Upson w swojej twórczości literackiej czerpał inspirację ze swoich rzeczywistych doświadczeń w pracy.www.saturdayeveningpost.com

Ergofobię uważa się za konsekwencję wypalenia zawodowego, które długotrwale związane jest ze stresem w miejscu pracy, niepowodzeniem ze służbowymi obowiązkami, presją ze strony przełożonych lub mobbingiem. Mogą się też przyczynić trudne doświadczenia ze znalezieniem pracy, problemy z utrzymaniem stanowiska lub nagła utrata zatrudnienia. Ergofobia nie ma żadnego związku z lenistwem, prokrastynacją lub nieporadnością życiową.


Czytaj także: L4 na stres. Od 1 stycznia wypalenie zawodowe będzie traktowane jak choroba

Jak objawia się ergofobia?

Choć ergofobia nie ma zdefiniowanej jednostki chorobowej, najczęściej jest klasyfikowana jako zaburzenie lękowe i fobia społeczna. Najczęstszymi objawami są między innymi:


Osoby cierpiące na ergofobię doświadczają nadmiernego niepokoju w środowisku pracy, nawet jeśli zdają sobie sprawę, że ich strach jest irracjonalny. Ich niepokój może być w rzeczywistości kombinacją lęków, takich jak lęk przed niepowodzeniem w wykonywaniu przydzielonych zadań, lęk przed przemawianiem przed osobami w pracy lub lęk przed kontaktami towarzyskimi ze współpracownikami. Warto podkreślić, że lęk może się pojawić nie tylko w miejscu pracy, ale też na samą myśl o obowiązkach zawodowych.

Na ergofobię bardziej narażone są osoby bardzo ambitne, perfekcjoniści, wysoko wrażliwe lub z zaniżoną samooceną, które dodatkowo czują wyrzuty sumienia, że nie nadążają za innymi pracownikami. Mogą też izolować się od reszty pracowników z poczucia “niedopasowania” do zespołu. Nieleczona ergofobia może doprowadzić do depresji, a nawet skończyć się samobójstwem.

Jeśli potrzebujesz pomocy i wsparcia psychicznego, skontaktuj się ze specjalistami z telefonów zaufania:


Czym charakteryzuje się ergofobia?

Podobnie jak pozostałe fobie (np. aerofobia, arachnofobia, trypofobia, akrofobia, technofobia, klaustrofobia) ergofobia charakteryzuje się silnym, wręcz paraliżującym strachem. Stany lękowe tej choroby nie różnią się względem pozostałych zaburzeń nerwicowych, które mogły rozwinąć się w wyniku urazu w jakimś wcześniejszym momencie życia danej osoby.

Nagła utrata pracy, mobbing, bycie wyszydzanym, lub oczernianym za słabą pracę w przeszłości może być jedną z kilku przyczyn, przez które rozwija się strach. Istnieje też wiele potencjalnych przyczyn traumatycznych, które mogły nawet nie mieć miejsca w miejscu pracy. Osoba, która miała wyjątkowo negatywne doświadczenia z prezentacjami w szkole, może rozwinąć ergofobię, która odnosi się konkretnie do robienia prezentacji w pracy. Podobnie przeszłe doświadczenia, w których ktoś nie mógł dotrzymać terminów, mogą powodować fizyczne symptomy tego strachu w teraźniejszości.

Czytaj także: Nazwane "chorobą doskonałych uczniów". Zmęczenie i bezsenność to pierwsze objawy

Chociaż ergofobia określana jest jako irracjonalny strach, istnieją racjonalne elementy, które mogą ją napędzać. Niezdolność do wykonywania pracy na wymaganym poziomie kompetencji może bardzo dobrze narazić pracę na ryzyko i zwiększyć prawdopodobieństwo utraty pracy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby ludzie rozpoznali to zaburzenie i otrzymali diagnozę oraz leczenie ergofobii.

Jak leczyć ergofobię?

Ergofob zazwyczaj sam się diagnozuje, ale powinien potwierdzić swój „lęk przed pracą” u specjalisty, takiego jak psychiatra lub psycholog. Następnie rozpoczyna się praca nad leczeniem i istnieje kilka sposobów rozwiązania tego schorzenia. Ludzie mogą potrzebować leków, aby uspokoić niepokój w miejscu pracy, a także mogą odnieść korzyści z kilku rodzajów terapii.

Najczęstsze leczenie ergofobii to odpowiednie dobranie leków, terapia poznawczo-behawioralna i terapia odczulająca, która polega na stopniowym wystawianiu osoby z fobią na to, czego się boi, aż sytuacja lub rzecz przestaną budzić strach. Pomóc może też trening oddechowy i relaksacja.