"To uzurpacja i szantaż". Tak wiceminister sprawiedliwości podsumował decyzję TSUE

Anna Świerczek
"To kolejny etap operacji mającej oderwać od Polski wpływ na ustrój naszego państwa, to uzurpacja i szantaż" – napisał na Twitterze wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się w ten sposób do kolejnej kary nałożonej na Polskę przez TSUE. W opinii polityka Solidarnej Polski TSUE "kompletnie lekceważy Konstytucję RP".
Wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta skomentował kolejną karę nałożoną na Polskę przez TSUE. Fot. Tomasz Jastrzębowski / Reporter
Przypomnijmy, że 14 lipca TSUE orzekł, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Polskę wezwano do "natychmiastowego zawieszenia" przepisów dotyczących uprawnień nieuznawanej izby.


Komisja Europejska we wrześniu zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z połowy lipca.

Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz KE okresowej kary pieniężnej w wysokości miliona euro dziennie – poinformował Trybunał Sprawiedliwości UE w środowym komunikacie.
Decyzję TSUE postanowił podsumować na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W opinii polityka Solidarnej Polski "TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki TK".

"TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki TK. Działa poza kompetencjami i nadużywa instytucji kar pieniężnych i środków tymczasowych. To kolejny etap operacji mającej oderwać od Polski wpływ na ustrój naszego państwa, to uzurpacja i szantaż" – ocenił wiceszef MS.

Podkreślmy, że wiceprezes Trybunału zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz KE okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, "licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania, wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub – w braku zastosowania się do tego postanowienia – do dnia wydania ostatecznego wyroku.
Czytaj także: Morawiecki odleciał w rozmowie z "Financial Times". Mówił o III wojnie światowej rozpętanej przez KE

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut