Terlikowski przejechał się po projekcie Kai Godek. "Społecznie szkodliwy"
Jak zaznaczył, projekt jest niedopuszczalnym dlatego, że "w podzielonym od dawna i bardzo mocno społeczeństwie, odbierającym jedną z fundamentalnych wolności, jaką jest manifestowanie swoich poglądów". "Prędzej czy później uderzy w inne grupy" – dodawał.
Zdaniem Terlikowskiego, język, styl argumentacji, jaki zaprezentowali wnioskodawcy, zamiast odbudowywać możliwość porozumienia, jaka jest potrzebna nam i naszym dzieciom, niepotrzebnie dzieli, stygmatyzuje, wprowadza agresję. "Pomysł ten jest zwyczajnie nieskuteczny, a nawet mocniej przeciwskuteczny" – podkreślał.Zasada wolności manifestowania poglądów - w tak mocno podzielonym i coraz mocniej oddalającym się od siebie społeczeństwie - chroni każdą ze stron i pozwala ułożyć sobie jakoś życie. Jej naruszenie prędzej czy później uderzy we wszystkich.
Terlikowski zadał też kilka istotnych pytań. "Czy rzeczywiście ktokolwiek wierzy, że Marsze przestaną być organizowane? To fikcja. Czy zamierzają wnioskodawcy wyprowadzać przeciwko ludziom policję? Jeśli tak, to wtedy z manifestacji poglądów marsze staną się miejscami martyrologii i prześladowania" – ostrzegał.
Na koniec dziennikarz ocenił, że "ten projekt – dla dobra społecznego, ale także ze zwykłej ludzkiej uczciwości, a nawet długofalowego interesu politycznego konserwatywnej strony, powinien być odrzucony".
Projekt Kai Godek w Sejmie
Przypomnijmy, że w Sejmie późnym wieczorem 28 października odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zmian w prawie o zgromadzeniach, który zakazuje marszów równości. Doszło do awantury, a z mównicy padło m.in. skandaliczne porównanie homoseksualizmu do nazizmu.
Projekt Kai Godek
ma na celu walkę z szerzeniem "propagandy homoseksualnej w przestrzeni publicznej". – Wysłuchałem najbardziej obrzydliwego wystąpienia w Sejmie przez ostatnie dwa lata, jak w nim siedzę – przyznał wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty w odniesieniu do słów Krzysztofa Kasprzaka, który uzasadniał założenia kontrowersyjnego pomysłu.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut