Jak pozbyć się wilgoci na oknach? Wiemy, jak zniwelować zaparowany problem!
Zaparowane okna to problem, który pojawia się zwłaszcza zimą. Pomieszczenie, które jest ogrzewane w ciągu dnia, a okna pozostają szczelnie zamknięte, a rano zwykle widać, że na szybach pojawiła się wilgoć. Jak pozbyć się wilgoci z okien, która tworzy się głównie na styku szyby z ramą, a także na przejściu między ramą okienną a ścianą?
Jak pozbyć się wilgoci z okien, czyli dlaczego okna parują?
Zjawisko, które choć raz każdy widział w swoim mieszkaniu. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, okna zaparowują od wewnątrz - tak w skrócie powstaje wilgoć na oknach. Naciek przeważnie znajduje się na dolnej krawędzi szyby, zaraz nad uszczelką. W wyjątkowych przypadkach woda może spływać na parapet. Trwała wilgoć na oknie powoduje powstawanie pleśni, co nie tylko jest problematyczne dla alergików, ale może również prowadzić do poważnych uszkodzeń okna i ścian.Jak powstaje wilgoć na oknach
Zaparowane i wilgotne okna to częsty widok późną jesienią i zimą w mieszkaniach. Ze względu na niskie temperatury na zewnątrz szyby okienne są zimniejsze, przez co wilgoć z powietrza w pomieszczeniu może skraplać się na zimnych powierzchniach. W ten sposób powstaje zjawisko kondensacji pary wodnej.
Zatem przyczynę wilgoci na oknach można przypisać dwóm ważnym czynnikom: wilgotności w pomieszczeniu i temperaturze zewnętrznej. Powietrze w pomieszczeniu pochłania wilgoć z różnych źródeł - roślin, gospodarstw domowych (pranie, gotowanie, prasowanie itp.) oraz samych ludzi. Wilgoć na oknach powstaje zwłaszcza w sypialniach, ale też w kuchniach i łazienkach. Śpiąca osoba może w ciągu jednej nocy wydalić do pół litra pary wodnej, a wraz ze ociepleniem powietrza w pomieszczeniu rośnie ryzyko zaparowanych szyb.
Im wyższa wilgotność w pomieszczeniu, tym więcej może skraplać się pary wodnej. Inną konsekwencją zbyt dużej wilgotności są zwiększone koszty ogrzewania.
Czytaj także: Koniec z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Oto proste sposoby, by mieć ciepło i płacić mniej
Nieprawidłowe zachowanie mieszkańców, np. podczas wietrzenia pomieszczeń, może prowadzić do powstawania wilgoci w mieszkaniu. Dopóki nie upewnisz się, że wilgoć nie gromadzi się zbyt długo w jednym miejscu i nie tworzy pleśni, nie ma powodu do paniki.
Jak pozbyć się wilgoci z okien? Poznaj proste, domowe sposoby na zaparowane okna.•unsplash.com
Jak pozbyć się wilgoci z okien?
Jeśli okna w domu często są zaparowane, niekoniecznie jest to spowodowane wadą techniczną okien plastikowych lub drewnianych. Tworząca się na oknach wilgoć, zwłaszcza przez dłuższy czas, może prowadzić do pleśni i uszkodzenia okiennych uszczelek. Poznaj proste, domowe sposoby na wilgoć.- Jeśli zauważysz wilgoć na szybie, natychmiast wytrzyj ją suchą szmatką. Zapobiegnie to przedostawaniu się wody do najdrobniejszych pęknięć framugi okna i otaczających go ścian na dłuższą metę.
- Wyrób sobie nawyk regularnego wietrzenia pomieszczeń co najmniej trzy razy dziennie, całkowicie otwierając wszystkie okna i pozwalając na cyrkulację powietrza przez około 5-10 minut.
- Rozsądnie gospodaruj ciepłem - nie dopuszczaj do wychłodzenia pomieszczeń i unikaj dużych różnic temperatur. Korzystne jest, aby wszystkie pomieszczenia były równomiernie utrzymywane w temperaturze od 18° do 20°C, by w razie potrzeby ogrzać je do 22°C.
- Zmniejsz wilgotność w pomieszczeniu. Po gotowaniu, kąpieli pod prysznicem lub wieszaniu prania w pokoju, otwórz okna, aby uwolniona wilgoć mogła bezpośrednio się ulotnić.
- W niektórych pomieszczeniach pożądane są niskie temperatury, np. w sypialni. Drzwi powinny zawsze pozostawać zamknięte, aby na oknach lub ścianach nie skraplała się wilgoć z powietrza przenikającego z kuchni, łazienki lub salonu.
- Wieczorem przed pójściem spać należy ponownie dokładnie przewietrzyć sypialnię. W ten sposób wilgotne powietrze z pomieszczenia może uciec i zostać zastąpione świeżym powietrzem. To również zapewnia głęboki i spokojny sen.
- Unikaj uprawy roślin doniczkowych o dużych liściach w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ odparowują one duże ilości wody, a tym samym zwiększają wilgotność.
- Nie susz mokrych ubrań w pokoju ani nie prasuj dużych ilości prania żelazkiem parowym. Jeśli i tak musisz to zrobić, otwórz okna w pomieszczeniu.
Czytaj także: Większość z nas popełnia zimą ten błąd. Tracimy przez to pieniądze i zdrowie