Wojska brytyjskie robią rekonesans w Polsce. Będą pomagać przy budowie ogrodzenia

Agata Sucharska
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że wojska inżynieryjne Wielkiej Brytanii rozpoczęły rekonesans dotyczący nawiązania współpracy z polskimi żołnierzami w związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią. Jednostki mają pomóc m.in. przy umacnianiu ogrodzenia.
Rekonesans wojsk brytyjskich w Polsce. Pomoc przy budowie ogrodzenia. Fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Wsparcie wojsk Wielkiej Brytanii dla Polski

O rekonesansie prowadzonym przez wojska inżynieryjne Wielkiej Brytanii dowiadujemy się z mediów społecznościowych Mariusza Błaszczaka. Szef MON dodał, że po zakończeniu czynności udostępnione zostaną szczegółowe informacje.
Brytyjczycy mają ustalić ustalić konkretny zakres działań, jakie podejmą w ramach wsparcia dla Polaków w sytuacji kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.

Jak podaje Interia szczegółowy zakres pomocy, będzie prawdopodobnie znany w przyszłym tygodniu. Intencją tych działań ma być "przejaw solidarności sojuszniczej".


Budowa ogrodzenia na granicy

W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że dotąd żołnierze Wojska Polskiego zbudowali ponad 180 km tymczasowego ogrodzenia, które utrudnia próby nielegalnego forsowana granicy. Planowana jest również budowa nowej zapory o tej samej długości.
– Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę – informował minister Błaszczak. Na granicy mają stanąć stalowe słupy z półmetrowym zwojem z drutu kolczastego, których wysokość zaplanowana jest na 5,5 m wysokości.

Zaznaczył też po raz kolejny, że nie chodzi jedynie o fizyczną barierę. – Bardzo mocno chcę podkreślić, że zastosujemy nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą. To nie będzie tylko fizyczna, inżynieryjna zapora, ale będzie wyposażona w cały system perymetrii – dodał.
Czytaj także: Padły strzały ostrzegawcze na granicy. Rząd informuje o nocnych atakach na polskich żołnierzy

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut