Rząd znalazł sposób, by stan wyjątkowy trwał dalej. Dopilnuje tego resort Kamińskiego

Agata Sucharska
Rząd nie może przedłużać stanu wyjątkowego na obszarach przy polsko-białoruskiej granicy w nieskończoność. Jednak według nieoficjalnych informacji, w zamian ma powstać ustawa, która de facto go zastąpi. Za opracowanie nowych regulacji będzie odpowiedzialny szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Co dalej ze stanem wyjątkowym? Jest projekt ustawy o granicy państwowej. Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Przypomnijmy, że stan wyjątkowy na terenach przygranicznych został wprowadzony 2 września 2021 roku początkowo na 30 dni, a później został przedłużony o następne 60 dni. Obejmuje 115 miejscowości na Podlasiu i 68 w woj. lubelskim, a powodem jego wprowadzenia był m.in. pogłębiający się kryzys migracyjny na granicy z Białorusią.

Sytuacja jednak nie poprawiła się z biegiem czasu, a według rządowych doniesień – znacznie się zaostrza. Prób nielegalnego przekraczania granicy ma być coraz więcej, a zdjęcia przedstawiają tłumy uchodźców i migrantów, którzy próbują przedostać się na terytorium m.in. Polski.


W związku z tym pojawiły się głosy, że rząd będzie chciał utrzymać przepisy stanu wyjątkowego. Jednak według art. 230 Konstytucji RP stan wyjątkowy został już maksymalnie wydłużony. Alternatywnym rozwiązaniem ma być projekt nowej ustawy. O tym, że rozpoczęły się nad nim prace, dowiadujemy się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Ustawa zastępująca stan wyjątkowy

"Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw" – brzmi tytuł tego projektu. Jego celem ma być ochrona granicy państwowej Polski w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego oraz poprawę bezpieczeństwa funkcjonariuszy Straży Granicznej realizujących zadania związane z ochroną granicy państwowej.

"Konieczność wprowadzenia projektowanych zmian wiąże się bezpośrednio z utrzymującym się kryzysem na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej" – podkreślono. Opracowanie nowelizacji powierzono Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, a do dopilnowania postępów nad projektem oddelegowano wiceministra Macieja Wąsika.

Co będzie wprowadzała nowa ustawa? Przede wszystkim "w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego" będzie dawała możliwość czasowego "zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej". Z kolei według "300 polityka" duża zmiana dotyczy też obecności mediów na granicy.

"Sporą zmianą w porównaniu do obecnie funkcjonującego stanu prawnego będzie możliwość zezwolenia przebywania na tym obszarze dziennikarzy. Projekt zakłada, że zezwolenie będzie wydawane na określonych zasadach przez komendanta placówki Straży Granicznej" – podaje portal.

Przypomnimy, że od kilku miesięcy sytuacja na granicy Białorusi i Polski jest trudna. Jak podkreślają eksperci i media, Aleksander Łukaszenka chce się zemścić za nałożone sankcje i wykorzystuje do tego migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu. Najpierw ściąga ich do Europy wizją lepszej przyszłości, a później funkcjonariusze białoruscy wysyłają ich na granicę i starają się przepchnąć na teren Unii Europejskiej.
Czytaj także: Wojska brytyjskie robią rekonesans w Polsce. Będą pomagać przy budowie ogrodzenia

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut