Twardy lockdown dla niezaszczepionych. Rząd Austrii wprowadził szereg obostrzeń
Do 28 listopada niezaszczepieni Austriacy będą mierzyć się z twardym lockdownem. Obywatele, wychodząc z domu, muszą mieć przy sobie zaświadczenie o przyjęciu szczepienia na koronawirusa. Pozostali mogą wyjść poza ściany własnego mieszkania tylko w konkretnych sytuacjach.
- Od 10 listopada liczba dziennych zakażeń w Austrii przekroczyła próg 10 tysięcy. 14 listopada odnotowano 11 552 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa. Kanclerz Alexander Schallenberg nałożył twardy lockdown na niezaszczepionych obywateli kraju
- Restrykcje nie obejmą obywateli, którzy w ciągu 180 dni przechorowali koronawirusa. Odetchnąć z ulgą mogą także osoby, które posiadają zaświadczenie o przyjęciu szczepień
- Niezaszczepieni będą mogli wyjść z domu tylko w celu udania się do lekarza, szkoły lub w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb religijnych
Lockdown dla niezaszczepionych w Austrii
Według zagranicznej prasy, zmiany dotkną około 2 milionów osób. Zamykać w domach nie trzeba jednak dzieci do 12. roku życia. Do 13 listopada w Austrii w pełni zaszczepiono 64,3 proc. populacji. Łącznie na zabieg stawiło się 6 101 691 pacjentów. Jeśli kolejna fala zachorowań będzie eskalować pomimo lockdownu, rządzący nie wykluczają nałożenia nakazów i zakazów na wszystkich obywateli.Niezaszczepieni i osoby, które nie przechorowały koronawirusa będą mogły wyjść w domu jedynie w przypadku pilnej potrzeby jak wyjazd do pracy, pójście do szkoły, wizyta u lekarza, czy też w punkcie szczepień. Policja będzie mogła przeprowadzić kontrolę wobec obywatela znajdującego się w przestrzeni publicznej.
Polski rząd wciąż wstrzymuje się przed zaostrzeniem obostrzeń. Głównym celem Ministerstwa Zdrowia jest dopilnowanie, by Polacy przestrzegali już obowiązujących restrykcji. Zaostrzenie prawa przewidziano jedynie w sytuacji, gdy zaczniemy mierzyć się ze zbyt dużym obłożeniem w szpitalach covidowych.
Monitorowana jest także liczba dostępnych respiratorów i łóżek covidowych dla zakażonych. W Polsce udało się zaszczepić 53,1 proc. populacji. Pełną odporność nabyło 20 134 376 pacjentów.
Tymczasem, jak informował RMF FM, na samym Mazowszu zajętych jest aż 90 proc. respiratorów dla pacjentów z koronawirusem. Zadecydowano o wznowieniu działalności kolejnego szpitala tymczasowego, który znajduje się w Płocku.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut