Kolejny sondaż CBOS miażdży eurosceptyków z PiS. Jasny komunikat dla Nowogrodzkiej

Anna Świerczek
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że aż 88 proc. badanych popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Najwięcej przeciwników obecności w UE pracownia odnotowała wśród rolników oraz osób najbardziej religijnych. Badanie wykazało również, że zdaniem 52 proc. Polaków członkostwo w UE nie ogranicza niezależności Polski.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że aż 88 proc. badanych popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter
Badanie CBOS, analizujące stosunek Polaków do Unii Europejskiej, przeprowadzone zostało między 18 a 28 października. Wyniki wskazały, że zdecydowana większość z nas popiera członkostwo Polski w UE – aż 88 proc. respondentów była za, podczas gdy przeciwników i niezdecydowanych było po 6 proc.


Jak podaje portal Forsal.pl, w komunikacie pracowni zaznaczono, że poparcie dla członkostwa Polski w Unii od 2014 nie spadło poniżej 80 proc., a odsetek przeciwników od tego czasu nie przekroczył 13 proc.

CBOS podkreślił, że poparcie dla obecności Polski w Unii jest wysokie we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych, jednak więcej niż przeciętnie przeciwników obecności Polski w UE odnotowano wśród rolników (15 proc.) i osób najbardziej religijnych (14 proc.).

Badanie wykazało także, że 100 proc. osób deklarujących poparcie dla Koalicji Obywatelskiej i Lewicy oraz 99 proc. wyborców Polski 2050 to zwolennicy członkostwa Polski w UE. Poparcie dla Polski w Unii zadeklarowało 84 proc. osób popierających PiS, wśród których znalazło się również 10 proc. przeciwników członkostwa Polski w UE i 6 proc. niezdecydowanych.

Jak zaznacza komunikat pracowni, stosunkowo najwięcej przeciwników przynależności Polski do UE jest wśród wyborców Konfederacji – 66 proc. wyborców tego ugrupowania deklaruje poparcie dla Polski w Unii, 25 proc. jest przeciw, a 9 proc. nie ma zdania na ten temat.

Respondenci pytani byli również między innymi o to, czy członkostwo w UE "nie ogranicza zbytnio niezależności Polski". Jak wynika z badania, w ocenie ponad połowy badanych (52%) członkostwo w UE nie ogranicza niezależności naszego kraju.

Przeciwnego zdania był co trzeci ankietowany (34 proc). 14 proc. osób nie umiało udzielić odpowiedzi na to pytanie. CBOS podkreślił, że "mimo eskalacji sporu na linii Polska – Unia Europejska opinie na ten temat są dość stabilne w czasie". Co więcej, ograniczenia związane z obecnością Polski w UE są obecnie nieco rzadziej postrzegane jako nadmierne niż przed rokiem 2016.

"O zbyt dużym ograniczaniu niezależności Polski w UE przekonani są przede wszystkim wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Opinii tej nie podziela zdecydowana większość sympatyków Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Polski 2050 Szymona Hołowni" – podkreślił CBOS.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, liczącej 1157 osób, wylosowanych poprzez rejestr numerów PESEL. Każda ankietowana osoba miała do wyboru jedną z trzech metod przeprowadzenia wywiadu: wywiad osobisty (CAPI), wywiad telefoniczny (CATI) oraz wywiad przeprowadzony przez Internet (CAWI).
Czytaj także: Polacy najbardziej ufają Trzaskowskiemu. Mocny spadek zaufania do Morawieckiego

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut