Dlaczego płaczemy i jakie są rodzaje łez? Swoje łzy możesz też uwiecznić na zdjęciu!

Paulina Szymańska
Kiedy jesteśmy smutni, źli, przestraszeni lub cierpimy, łzy same napływają nam do oczu. Dlaczego płaczemy i jakie są rodzaje łez?
Dlaczego płaczemy i jakie są rodzaje łez pixabay.com

Dlaczego płaczemy?

Płaczemy, kiedy przychodzimy na świat i kiedy przeżywamy żałobę. Płaczemy ze szczęścia, kiedy tęsknimy, jesteśmy źli, pogrążeni w złych myślach, albo... kroimy cebulę. Łzy, jak i sam płacz to niesamowite zjawisko, które wiąże się nie tylko z emocjami, ale i chemią!

Dlaczego płaczemy? Oto ważne funkcje łez

Choć nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie "dlaczego płaczemy?" to jedno jest pewne - łzy są potrzebne!

Łzy są produkowane przez człowieka niemal bez przerwy, ponieważ spełniają ważne funkcje dla oczu: chronią i poprawiają wzrok. Stała ilość słonego płynu jest non-stop w oku i zapewnia spojówce nawilżenie. Łzy wytwarzane są przez gruczoł łzowy, który znajduje się powyżej zewnętrznej krawędzi powiek. Stamtąd płyn dociera do powierzchni oka przez sześć do dwunastu kanałów, a mruganie okiem rozprowadza go równomiernie.


Część układu łzowego należy do drenażu kanalików łzowych. To dlatego nasze nosy często ciekną, kiedy płaczemy. Płyn łzowy to nie tylko słona woda, zawiera również przeciwciała, białka i enzymy antybakteryjne. Ma również taki sam skład elektrolitów jak krew.

Płacz to bardzo ludzka cecha, która ewoluowała i determinują ją zasady kulturowe i hormony. Co ciekawe, zwierzęta nie ronią „emocjonalnych łez”, ale ich nadmiernie załzawione gałki oczne mogą być wynikiem choroby.

Szacunki, ile łez człowiek wylewa w ciągu swojego życia, wahają się od 70 do 100 litrów lub od 4,2 do 5 milionów łez. Choć wydaje się, że taka ilość to porządna próba do wykonania badań, to naukowcy wciąż poświęcają im mało uwagi. Sami w opublikowanym badaniu przyznają, że "choć badania empiryczne nad płaczem emocjonalnym pozostają w fazie początkowej, czerpiemy z istniejącej wiedzy naukowej, aby (...) interpretować płacz i reagować na nie w kontekście klinicznym."

Czytaj także: Choć serce ci pęka, nie uspokajaj na siłę. Oto co dzieje się w ciele i głowie dziecka, gdy płacze

Rodzaje łez

Biochemik William Frey z Uniwersytetu w Minnesocie w 1981 roku udowodnił, że skład chemiczny łez różni się w zależności od przyczyny płaczu. W jego wynikach wyszło, że łzy emocjonalne zawierają większą ilość hormonów stresu niż te, które są wydzielane podczas obierania cebuli. Z tego wywnioskował, że ciało pozbyło się substancji, które powstają w wyniku żalu lub straty i w ten sposób oczyściło ciało. W zależności od sytuacji w jakiej znajdzie się człowiek, związki chemiczne w łzach mogą się różnić.
Rodzaje łez pod mikroskopemcrazynauka.pl/wygladaja-rozne-rodzaje-lez-mikroskopem


Łzy podstawowe

Łzy podstawowe powstają w celu nawilżenia i oczyszczenia oczu. Łzy te utrzymują powierzchnię naszych gałek ocznych w czystości i nawilżeniu oraz pomagają chronić nasze oczy przed uszkodzeniem.

Łzy odruchowe

Łzy odruchowe powstają pod wpływem czynników zewnętrznych, zewnętrznego bodźca. Ten rodzaj łez powstaje w gruczole łzowym i składa się głównie z wody. Ciało wytwarza te łzy jako odruch na bodziec. Na przykład: jeśli robak wleci do twojego oka, oko łzy, aby go wypłukać. Mogą napłynąć podczas obierania cebuli lub gdy wiatr lub dym niepokoi oko, "Sąsiedzka awantura o płacz dziecka. Wrzucili pod drzwi kartkę, której treść oburza!"

Łzy emocjonalne

Mają wyższy poziom hormonów stresu, zawierają naturalny środek przeciwbólowy i stymulują produkcję endorfin – hormonów, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i usatysfakcjonowani. Tak więc łzy emocjonalne mogą służyć jako "emocjonalne środki przeciwbólowe”. Nazywa się to oczyszczającą funkcją płaczu.

Łzy podczas snu

Kiedy śpisz, kanały łzowe dodają do łez mniej wody i białka, ale zwiększają liczbę obecnych przeciwciał, podczas gdy komórki zwalczające infekcje również migrują do worka spojówkowego.

Łzy pojawiające się z wiekiem

Wraz z wiekiem zwykle produkujesz mniej łez objętościowo, co może prowadzić do rozwoju suchości oczu. Dzieje się tak przez zbyt małą ilość substancji zawierjącej tłuszcz, a w efekcie łzy szybko wysychają.

Wszystkie rodzaje łez składają się z wody, elektrolitów i białek – ale w różnych stężeniach. Łzy emocjonalne zawierają więcej białek niż łzy odruchowe, a także wyższy udział hormonu serotoniny, pierwiastka śladowego manganu i minerału potasu, a u kobiet hormonu prolaktyny.

Podstawowe składniki łez



Znaki ostrzegawcze płaczu

Płacz nigdy nie jest bezcelowy, ale długotrwały i częsty może oznaczać depresję i zaburzenia lękowe. Stres, wypalenie zawodowe, żałoba - wszystko wpływa na nasze emocje wywołujące płacz. Wszystko jednak zależy od kontekstu - na przykład, jeśli opłakujesz śmierć bliskiej osoby, częsty płacz niekoniecznie będzie wyrazem zaburzenia.

Jak często płaczemy?

Holenderscy badacze oszacowali na podstawie ankiet 1680 mężczyzn i 2323 kobiet z różnych stron świata ile razy płaczą w ciągu miesiąca. Wyniki brzmią realistycznie:


Maurice Mikkers - kolekcjoner łez

Holender Maurice Mikkers robi zdjęcia łez pod mikroskopem. Ich piękno odkrył przypadkowo, kiedy pracował w laboratorium i podczas pracy uderzył się tak mocno, że pociekły mu łzy. Złapał łzy w pipetę i pozostawił je do wyschnięcia. Okazało się, że jego łzy wyglądały jak płatki śniegu. Jego fascynacja łzami zamieniła się w projekt fotograficzny “Imaginarium of Tears”, w którym każda łza opowiada inną historię.
Łzy pod mikroskopemimaginariumoftears.com


Sprzedaje też zestaw do “łapania swoich łez”, aby później mógł zrobić im zdjęcia. Jego projekt był prezentowany m.in. w National Geographic, Daily Mail, The Huffington Post i Al Jazeera.