Sondaż wyjaśnia politykę rządu. To dlatego PiS straszy wojną

Wioleta Wasylów
Sondaż United Surveys dotyczy sytuacji na granicy polsko–białoruskiej. Władza jest pewna, że reżim Aleksandra Łukaszenki wciąż będzie dążył do destabilizacji sytuacji zarówno w naszym kraju, jak i całej UE. Przy tym jednak prezydent Andrzej Duda zapewnia, że "wygrywamy bitwę o granicę". Czy Polacy podzielają to zdanie? Czy boją się, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej doprowadzi do konfliktu zbrojnego?
Spora grupa wyborców Zjednoczonej Prawicy obawia się konfliktu zbrojnego. Fot. MAREK LASYK / REPORTER

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal jest napięta. Choć przy przejściu granicznym w Kuźnicy zrobiło się spokojniej, to Straż Graniczna podała, że w sobotę udaremniła próbę "siłowego wdarcia się do Polski" przez grupę ok. 100 migrantów w Czeremsze.

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził, że "cały polityczny atak hybrydowy Białorusi nadal będzie się skupiał na Polsce". Przy tym jednak polskie władze zapewniają, że funkcjonariusze SG, policja i wojsko dobrze pilnują granic naszego kraju.


Czytaj także: "Wygrywamy bitwę". Duda uważa, że Polska dobrze sobie radzi z kryzysem na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem "W Sieci" oznajmił, że "wygrywamy bitwę o granicę". Z kolei premier Mateusz Morawiecki po niedzielnych rozmowach z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii stwierdził, że podjął "ofensywę dyplomatyczną" i zagroził Białorusi, że zamknie granice i zablokuje szlaki handlowo i tranzytowe.

Sondaż. Czy Polacy boją się konfliktu zbrojnego?

United Survey przeprowadziło sondaż dla WP, w którym między 18 i 19 listopada zapytało tysiąc Polaków, czy boją się, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej może doprowadzić do konfliktu zbrojnego. Prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu zbrojnego jako "małe" ocenia 44,5 proc. badanych, 10,6 proc. – jako "zdecydowanie małe", zaś 6,7 proc. – jako "żadne".

Czytaj także: Mateusz Morawiecki ruszył do Wilna. "Kontynuujemy ofensywę dyplomatyczną"

Całkiem sporo, bo 21,2 proc. ankietowanych obawia się o bezpieczeństwo kraju, oceniając prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu jako "duże". Jako "bardzo duże" ocenia je 5,1 proc. osób. Pozostałe 11,9 proc. nie ma zdania.

Rządzących może zainteresować fakt, że aż 33 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy sądzi, że występuje "duże zagrożenie konfliktem zbrojnym" . Wśród głosujących na partie opozycyjne taką odpowiedź wskazało tylko 16 proc. ankietowanych, czyli ponad dwa razy mniej.