Będziesz spać jak dziecko. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kołdrze obciążeniowej

redakcja naTemat
Kołdra obciążeniowa, nazywana również kołdrą sensoryczną, polecana jest nie tylko dzieciom. Dobrze dobrana kołdra obciążeniowa może łagodzić stres, niepokój i lęki, a także pomóc osobom z bezsennością oraz polepszyć jakość snu. Naukowcy dowiedli również, że może pomoc w leczeniu niektórych schorzeń lub zaburzeń. Jak dobrać kołdrę obciążeniową, której działanie przyrównywane jest do przytulenia? Oto wszystko, co powinniśmy wiedzieć przed zakupem.
Kołdra obciążeniowa ma wiele właściwości, m.in. poprawia jakość snu Fot. Pexels / Karolina Grabowska
Jeszcze niedawno kołdry obciążeniowe (kołdry sensoryczne) zalecane były przez terapeutów zajęciowych głównie dzieciom z m.in. zespołem Downa, autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD czy zaburzeniami SI. Dzisiaj są one stosowane również przez dorosłych: cierpiących na stany lękowe, nerwicę czy bezsenność, a także tych, którzy zwyczajnie chcą się nocą zrelaksować i lepiej spać. Ale jak dobrać odpowiednią kołdrę obciążeniową?

Kołdra obciążeniowa: co to?

Mimo że przypomina zwyczajną kołdrę, kołdra obciążeniowa jest kołdrą terapeutyczną. Przede wszystkim jest cięższa: waży do 12 kilogramów.


Różni się ona również materiałem i wypełnieniem. Kołdra sensoryczna niewypełniona jest puchem, piórami czy włóknami poliestrowymi lub silikonowymi, ale mikrokulkami ze szkła lub plastiku, wypalanym żwirkiem lub innym materiałem, który zapewnia pożądane obciążenie. Szklane kulki są jednak najbardziej popularne, ponieważ są bardziej gęste, niż te plastikowe.

Również materiał kołdry różni się od materiału zwykłej kołdry: jest miękki i wygodny, ciepły, ale przepuszczający powietrze. Dzięki temu w nocy nie zmarzniesz, ale również nie przegrzejesz się, co również wpływa na komfort i jakość odpoczynku oraz snu. Kołdra obciążeniowa zwykle szyta jest ręcznie z bawełny, jedwabiu lub lnu. Faktura wypełnienia nie jest wyczuwalna przez materiał.

Kołdra obciążeniowa: jak działa?

"(...) Idea obciążenia jako metody terapeutycznej pojawiła się już ponad 30 lat temu, a badania na ten temat prowadziła Temple Grandin, profesorka na Colorado State University. Z czasem wykorzystano jej pomysł, bo okazało się, że przy odpowiednim i równomiernym obciążeniu (dlatego kołdra jest wypełniona szklanymi kulkami, które w ten sam sposób rozkładają się na całym ciele) spełnia na wiele terapeutycznych funkcji: obniża napięcie mięśni, a dzięki temu uspokaja, daje uczucie ukojenia i odstresowania. Jej efekt porównuje się do działania masażu relaksacyjnego" – pisze w serwisie Mamadu Iza Orlicz.

Kołdra obciążeniowa, dzięki swojej wadze, naśladuje technikę terapeutyczną zwaną stymulacją czucia głębokiego: stymuluje układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie, czyli zmysł orientacji położenia ciała w przestrzeni. Mówiąc prościej, układ ten pozwala nam poczuć swoje ciało.

Proprioreceptory, które znajdują się w mięśniach, więzadłach i torebkach stawowych, odbierają bodźce określające np. napięcie mięśni lub stawów, ich ułożenie czy ruch względem siebie. To dzięki nim możemy określić, czy w danym momencie stoimy, leżymy czy siedzimy.

Układ proprioceptory pobudza lub uspokaja również układ nerwowy. Kołdra obciążeniowa, dzięki swojemu naciskowi, uspokaja więc osoby nadmiernie pobudzone, a te z zaburzeniami sensorycznymi pobudza. Działanie kołdry sensorycznej często jest porównywalne również do przytulenia, które naturalnie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i samopoczucie.

"Przytulenie członka rodziny lub przyjaciela, gdy jest zdenerwowany lub niespokojny, jest jedną z najbardziej naturalnych rzeczy. Chociaż przytulenie może nie rozwiązać wszystkich naszych problemów, często pomaga nam poczuć się lepiej, gdyż uspokaja nasze ciało, co pomaga nam również myśleć nieco klarowniej" – tłumaczy w amerykańskim portalu Good Housekeeping Christine Rocchio Mueller, terapeutka zajęciowa z Hospital for Special Surgery w Nowym Jorku.

Kołdra obciążeniowa dla dorosłego: dla kogo?

Kołdra obciążeniowa zalecana jest na:

Kołdra obciążeniowa: właściwości

Kołdra obciążeniowa: waga

Kluczem jest odpowiednie dobranie kołdry: powinna być dopasowana nie tylko do rozmiaru naszego łóżka (jak wszystkie kołdry), ale również naszej wagi. Każda kołdra ma bowiem inne obciążenie. Jak dobrać kołdrę obciążeniową? Przyjęło się, że waga kołdry obciążeniowej powinna stanowić około 10 procent wagi ciała osoby dorosłej i 10-15 procent wagi dziecka. Nie wybierajmy obciążenia znacznie mniejszego (chyba że zaleca tak terapeuta) lub znacznie większego, gdyż kołdra nie tylko nie pomoże wtedy na nasze dolegliwości, ale może nam wręcz zaszkodzić.
Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/372761,adhd-u-doroslych-kobiet-objawy-diagnoza-leczenie-nietypowe-symptomy

Kołdra obciążeniowa: przeciwskazania

Przeciwwskazań do korzystania z kołdry obciążeniowej nie jest wiele. Należą do nich jednak m.in.:

Pamiętajmy, że kołdra obciążeniowa nigdy nie powinna być traktowana jako jedyny element terapii. Nigdy nie zastąpi ona leczenia, może być jedynie dodatkiem i pomocą terapeutyczną.