Jest nowa umowa koalicyjna w Niemczech. Kanclerzem zostanie Olaf Scholz
Pod koniec września w Niemczech miały miejsce wybory parlamentarne. Po wielu tygodniach negocjacji w końcu znamy ostateczny skład koalicji rządowej. Stworzą ją: Socjaldemokraci, Zieloni i Wolni Demokraci. Dziś poznaliśmy też nazwisko osoby, która zastąpi Angelę Merkel na czele rządu. Nowym kanclerzem ma być Olaf Scholz.
Najbardziej prawdopodobna koalicja
Wybory do Bundestagu odbyły się 26 września, Zwyciężyła w nich Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) z 25,7 proc. głosów. Jednak chadecy z CDU/CSU stracili do nich tylko 1,6 proc., a i tak był to ich najgorszy wynik w historii. Zieloni otrzymali 14,8 proc. głosów, a liberałowie z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) –11,5 proc.– Bardzo ciekawe jest to, że mniejsze partie, czyli Zieloni i FDP mogą sobie wybrać wspólnie partnera, którego uczynią kanclerzem i pod którym będą rządzić. Partie centrowe: SPD i CDU będą się licytować, kto da więcej tym mniejszym partnerom – mówił po wyborach w rozmowie z naTemat wiceprezes think-tanku Global.Lab Adam Traczyk.
Czytaj także: "Niemcom zależy na spójności Europy". Ekspert o tym, co dla Polski oznacza zwycięstwo Scholza i SPD
Jako najbardziej prawdopodobny scenariusz na nową koalicję wskazywał właśnie sojusz SPD-Zieloni-FDP. – To byłaby logiczna opcja, bo tworzyłaby ją zwycięska partia, a na czele rządu stałby polityk, który wygrał wybory – tłumaczył.
Tak też się ostatecznie stało. W środę Socjaldemokraci, Zieloni i liberałowie z FDP przedstawili umowę o stworzeniu koalicyjnego rządu.
Olaf Scholz nowym kanclerzem
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, nowym kanclerzem Niemiec zostanie Olaf Scholz, którego jako swojego kandydata SPD przedstawiła jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Dotychczas polityk ten był wicekanclerzem i ministrem finansów.Scholz, zwolennik pragmatycznego i wolnorynkowego podejścia, dość wydatnie poprawił wyniki SPD w sondażach i pomógł jej ostatecznie zwyciężyć. Teraz zastąpi na stanowisku kanclerza Angelę Merkel, która pełniła tę funkcję przez ostatnie 16 lat.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut