Nowe badanie CBOS nie pozostawia wątpliwości. Religijność w Polsce wyraźnie spada
Jak wygląda obecnie religijność Polaków? Tej kwestii postanowił przyjrzeć się dokładnie CBOS. Według rządowego ośrodka badań nasze społeczeństwo w naszym społeczeństwie poziom wiary spada. Dotyczy to nie tylko sfery deklaracji, ale także praktyki. Najgorzej wypada pod tym względem szczególnie jedna grupa.
- CBOS odnotował wyraźny spadek religijności Polaków w porównaniu z danymi z 1992 roku
- Największy spadek dotyczy najmłodszej i najstarszej badanej grupy społeczeństwa
Spadek religijności w Polsce. Dane CBOS
Centrum Badania Opinii Społecznej wskazuje, że następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej w polskim społeczeństwie. Powołano się na dane z marca 1992 roku, kiedy "wierzący" oraz "głęboko wierzący" stanowili łącznie 94 proc. wszystkich badanych. Jednak niemal 30 lat później nastąpił wyraźny spadek.Badanie przeprowadzone w sierpniu 2021 roku pokazuje, że powyższa kategoria osób skurczyła się do 87,4 proc. Z czego obecnie ponad 12 proc. respondentów deklaruje się jako "raczej niewierzący" lub "całkowicie niewierzący".
Dokładne statystyki pokazują też, w której grupie proces utraty wiary przebiega najszybciej. Brak religijności najczęściej zaczyna deklarować osoby z najwyższym wykształceniem. Na kolejnym miejscu znajdują się Polacy mające średnie wykształcenie, a najwolniejszy spadek prezentują osoby z wykształceniem podstawowym oraz zawodowym.
Coraz mniej osób praktykuje religię
CBOS zebrał również dane na temat praktykowania religii wśród Polaków. Ponownie odwołano się do podobnego badania z 1992 roku. Tam odsetek osób, które praktykują regularnie (raz lub kilka razy w tygodniu) wynosił 69,5 proc., a teraz zatrzymał się na poziomie 42 proc.Największy spadek nastąpił w grupie wiekowej 18-24 lata, wskaźnik osób regularnie praktykujących zmienił się z 69 proc. do 23 proc. Jednocześnie wzrost niepraktykujących (z 7,9 proc. do 36 proc.).
Duży spadek nastąpił także w innej grupie – z 72,8 proc. regularnie praktykujących w 1992 roku do 56 proc. w grupie osób 65+. Okazuje się także, że bardziej regularnie religię praktykują kobiety niż mężczyźni.
Czytaj także: Kryzys powołań w polskim Kościele. Są diecezje, gdzie ostatnio nie było ani jednego święcenia
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut