Nowe badanie CBOS nie pozostawia wątpliwości. Religijność w Polsce wyraźnie spada

Agata Sucharska
Jak wygląda obecnie religijność Polaków? Tej kwestii postanowił przyjrzeć się dokładnie CBOS. Według rządowego ośrodka badań nasze społeczeństwo w naszym społeczeństwie poziom wiary spada. Dotyczy to nie tylko sfery deklaracji, ale także praktyki. Najgorzej wypada pod tym względem szczególnie jedna grupa.
Jak wygląda religijność Polaków? Nowe badanie CBOS rozwiewa wątpliwości. Fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER


Spadek religijności w Polsce. Dane CBOS

Centrum Badania Opinii Społecznej wskazuje, że następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej w polskim społeczeństwie. Powołano się na dane z marca 1992 roku, kiedy "wierzący" oraz "głęboko wierzący" stanowili łącznie 94 proc. wszystkich badanych. Jednak niemal 30 lat później nastąpił wyraźny spadek.

Badanie przeprowadzone w sierpniu 2021 roku pokazuje, że powyższa kategoria osób skurczyła się do 87,4 proc. Z czego obecnie ponad 12 proc. respondentów deklaruje się jako "raczej niewierzący" lub "całkowicie niewierzący".


Dokładne statystyki pokazują też, w której grupie proces utraty wiary przebiega najszybciej. Brak religijności najczęściej zaczyna deklarować osoby z najwyższym wykształceniem. Na kolejnym miejscu znajdują się Polacy mające średnie wykształcenie, a najwolniejszy spadek prezentują osoby z wykształceniem podstawowym oraz zawodowym.

Coraz mniej osób praktykuje religię

CBOS zebrał również dane na temat praktykowania religii wśród Polaków. Ponownie odwołano się do podobnego badania z 1992 roku. Tam odsetek osób, które praktykują regularnie (raz lub kilka razy w tygodniu) wynosił 69,5 proc., a teraz zatrzymał się na poziomie 42 proc.

Największy spadek nastąpił w grupie wiekowej 18-24 lata, wskaźnik osób regularnie praktykujących zmienił się z 69 proc. do 23 proc. Jednocześnie wzrost niepraktykujących (z 7,9 proc. do 36 proc.).

Duży spadek nastąpił także w innej grupie – z 72,8 proc. regularnie praktykujących w 1992 roku do 56 proc. w grupie osób 65+. Okazuje się także, że bardziej regularnie religię praktykują kobiety niż mężczyźni.
Czytaj także: Kryzys powołań w polskim Kościele. Są diecezje, gdzie ostatnio nie było ani jednego święcenia

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut