Grał księcia Olgierda i startował do Sejmu. Kim jest Wojciech Żołądkowicz?

redakcja naTemat
Widzowie Telewizji Polskiej kojarzą go z roli księcia Olgierda w serialu "Korona Królów". Gronu miłośników teatru zapadł w pamięć z kreacji pana Dulskiego czy też Juliusza Cezara. Wojciech Żołądkowicz, bo o nim mowa, to wybitny polski aktor, który wystąpił w wielu filmach i serialach oraz zdubbingował wiele postaci.
Polski aktor Wojciech Żołądkowicz. Fot. Damian Klamka/East News

Wojciech Żołądkowicz – wzrost, wiek, miejsce urodzenia

Wojciech Żołądkowicz urodził się 27 czerwca 1980 roku w Olsztynie. Ma obecnie 178 centymetrów wzrostu.

Co ciekawe, ma za sobą epizod polityczny. W 2001 roku, czyli w wieku 21 lat startował do Sejmu z listy KKW Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w wyborach parlamentarnych. Umieszczony na 13. pozycji zdobył w okręgu wyborczym nr 34 łącznie 38 głosów.

Jeśli chodzi o naukę to Wojciech Żołądkowicz ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor współpracuje od 2006 roku z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Jak podaje Filmweb Wojciech Żołądkowicz w 2005 oraz 2006 roku zagrał w trzech filmach i pięciu sztukach.


Na dużym ekranie można go było zobaczyć w: "Dzień, w którym umarłem..." (2006), "Miasto ucieczki"(2006) oraz "Wszystko będzie" (2005). Z kolei na deskach teatru wystąpił jako techniczny w W piątek wieczorem Willy’ego Russella w reżyserii Agnieszki Glińskiej (2006), jako Heinrich Mann w Opowieści Hollywoodu Christophera Hamptona, w reżyserii Mai Komorowskiej (2006), jako Czebutykin, Kułygin w Trzech siostrach Antoniego Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej (2006), jako Sysojew w Udając ofiarę Olega i Władimira Presniakow w reżyserii Macieja Englerta (2006) oraz jako Juliusz Cezar Williama Szekspira w reżyserii Jana Englerta (2005).

W 2006 roku Żołądkowicz otrzymał nagrodę na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Heinricha Manna we wspomnianym wcześniej przedstawieniu Opowieści Hollywoodu Christophera Hamptona i Girtaka w Bezimiennym dziele Witkacego. Oprócz tego aktor został nominowany do nagrody Feliks Warszawski w kategorii za najlepszą drugoplanową rolę męską w Sztuce bez tytułu Antoniego Czechowa.

Ale to nie wszystko, ponieważ filmografia i spis ról teatralnych, w których zagrał Wojciech Żołądkowicz, jest o wiele dłuższa.

Role filmowe



Role teatralne



Warta wyszczególnienia jest zwłaszcza rola Żoładkowicza w "Koronie Królów", serialu historycznym emitowanym na antenie TVP1. Aktor wcielił się podczas niego w księcia Olgierda. Prowadził też cotygodniowy cykl pt. „Korona królów - taka historia...”, w którym omawiał, jak się żyło ludziom w]w średniowiecznej Polsce.

Wojciech Żołądkowicz – lektor audiobooków

Ale same role w filmach oraz w teatrze to nie cała kariera Wojciecha Żołądkowicza. Aktor jest też lektorem i czyta audiobooki. Występuje również w zagranicznych filmach i bajkach, w których podkłada głos.

Audiobooki, które czyta Wojciech Żołądkowicz



Polski dubbing w wykonaniu Żołądkowicza



Szczególnie na wyróżnienie zasługuje bajka Netflixa, Rick i Morty oparta na komiksie o tej samej nazwie. Żołądkowicz podkłada w niej głos pod Ricka Sancheza. U jego boku występuje Jakub Gawlik, jako Morty.

Wojciech Żołądkowicz – rodzina, żona

W 2019 roku, kiedy Wojciech Żołądkowicz pracował przy "Koronie królów" urodziło mu się pierwsze dziecko – syn. Z tej okazji, jak podawał Pomponik.pl świeżo upieczony ojciec otrzymał krótki urlop. Grany przez niego bohater został wysłany na Litwę.

– Wojtek zbiera gratulacje od całej ekipy, w końcu to pierwsze dziecko, jakie przyszło na świat podczas realizacji serialu – zdradził portalowi pracownik planu.

– Zdaje teraz egzamin z bycia tatą. Kąpiel i przewijanie malucha nie są mu obce. Gdy dziecko podrośnie, ojciec nauczy go pływać łodzią wikingów. To rodzinna tradycja, bo tak kiedyś robił jego własny ojciec – dodał kolega aktora.

Podobno Żołądkowicz ma niezwykła pasję, jaką jest stolarstwo. Sam miał wykonać swoje łoże małżeńskie i ozdobił je złotem.