Wszystko co trzeba wiedzieć o Złotej Piłce. "Lewy" pozbawiony triumfu, rekord Messiego i Barcy
Plebiscyt Złotej Piłki magazynu "France Football" dla najlepszego piłkarza w 2021 roku znajdzie swój finał w poniedziałek w paryskim Théâtre du Châtelet. Faworytami są Robert Lewandowski i Lionel Messi, jeden z nich zabierze do domu okazałą piłkę ze złota. Co trzeba wiedzieć o słynnym plebiscycie? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje.
Złota Piłka – historia plebiscytu magazynu "France Football"
Złota Piłka, efektowna nagroda od "France Football" ma długą i piękna historię, która sięga 1956 roku. To wtedy dziennikarze francuskiego magazynu poprosili kolegów po fachu w Europie, by pomogli wybrać najlepszego gracza występującego na Starym Kontynencie. Pomysł rzucił Gabriel Hanot, naczelny pisma. I tak pierwsza Złota Piłka trafiła do Anglika sir Stanleya Matthewsa.
Kolejne nagrody zgarniali kolejni piłkarze pochodzący z Europy, bo początkowo można było głosować tylko na nich. Ale w 1995 roku dokonano przełomowej zmiany i zezwolono na udział piłkarzy spoza Starego Kontynentu. Decyzja była znakomita, a "France Football" naprawił swoje błędy przyznając Diego Maradonie w 1995 roku oraz Pelemu w 2013 roku honorowe Złote Piłki. Wcześniej nie mieli szans na to trofeum, choć rządzili na świecie.
Kolejna ważna zmiana to 2007 rok i zgoda na przyznawanie trofeum piłkarzom z całego świata, niezależnie od tego, gdzie występują. Stopniowo rosła liczba dziennikarzy zaangażowanych w plebiscyt, a także prestiż nagrody. Od 2010 roku przez sześć lat Złotą Piłkę francuski magazyn przyznawał wespół z FIFA jako Złotą Piłkę FIFA. W 2016 roku nastąpił powrót do dawnej formuły, a "FF" znów przyznaje ją samodzielnie.
Dwóch Polaków w historii w czołówce plebiscytu Złotej Piłki
Plebiscyt nie odbył się tylko raz, w 2020 roku przez pandemię COVID-19. To wtedy pewniakiem do wygranej był Robert Lewandowski. Nasz as w czołówce był jak dotąd tylko raz, w 2015 roku zajął w głosowaniu czwarte miejsce. W tym roku już na pewno będzie na podium, czyli wypracuje swój rekordowy wynik. Dotąd ta sztuka udała się dwóm naszym piłkarzom.
W 1974 roku Kazimierz Deyna, po kapitalnym występie naszej kadry w MŚ, był w głosowaniu trzeci, za Johanem Cruyffem oraz Franzem Beckenbauerem, czyli finalistami mundialu. W roku 1982 roku Zbigniew Boniek też był trzeci, a wygrał Paolo Rossi (Włochy) przed Alainem Giresse (Francja). "Lewy" na podium głosowania wspiął się, choć w kadrze nie może liczyć na triumfy wzorem wielkich poprzedników.
Złota Piłka – zasady głosowania. Kto wybiera zwycięzców?
Jak wybiera się triumfatora Złotej Piłki? W głosowaniu, w którym bierze udział 180. dziennikarzy z całego świata. W tym Polak Maciej Iwański, żurnalista TVP Sport. Dziennikarze przesyłają swoje głosy do "France Football", a muszą wskazać ich zdaniem pięciu najlepszych piłkarzy świata.
Układają ich w krótką listę, gdzie najlepszy dostaje 6 punktów, drugi 4 punkty, a kolejni 3, 2 i 1 punkt. Co ważne, żurnaliści mogą wybierać spośród trzydziestu finalistów, których na początku plebiscytu wskazuje "France Football". Francuzi nominują na podstawie dokonać drużynowych (klub i kadra), ale też indywidualnych czy ogólnej postawy zawodnika na boisku.
Złotą Piłkę wygrywa ten, który zgromadzi najwięcej punktów. Jeśli dwóch graczy ma ich tyle samo, decyduje liczba pierwszych miejsc we wskazaniach żurnalistów. Jeśli i tu jest remis, głosowanie trzeba powtórzyć. Na razie taki przypadek nie miał miejsca. W 2021 roku głosowanie było ponoć niezwykle zacięte, a różnica między pierwszym, a drugim minimalna. Ciekawe, na czyją korzyść.
Do tej pory sześć razy po tytuł sięgał Lionel Messi, a pięć nagród ma na koncie Cristiano Ronaldo. Po trzy wywalczyli inni geniusze piłki: Johan Cruyff, Michel Platini oraz Marco van Basten. Najwięcej na koncie Złotych Piłek mają piłkarze z Holandii, Portugalii oraz Niemiec, wszystkie kraje chwalą się siedmioma trofeami. A kluby? Gracze FC Barcelona wzięli 12 Złotych Piłek, gry Realu Madryt 11.
Trzech wielkich faworytów Złotej Piłki w 2021 roku
No właśnie, kto wygrał w tym roku? Tego nie wiemy, ale organizatorzy poinformowali już piłkarzy i opinię publiczną, że w trójce znaleźli się: Lionel Messi, Robert Lewandowski i Karim Benzema. Faworytem do wygranej jest rekordzista Złotej Piłki, czyli argentyński as PSG, a wcześniej Barcelony. Messi na koncie ma sześć Złotych Piłek, to byłaby jego siódma.
Lewandowski, który ma znakomity rok, choć wygrał z klubem i kadrą mniej od wielkiego rywala, jest kandydatem numer dwa. Polak niewiele osiągnął z kadrą, choć ma znakomitą jesień (a Messi przeciętną), być może nie zdoła wyprzedzić gwiazdora. Sporo głosów dostanie Karim Benzema, za którym stoi silnie francuskie lobby. Ale jego miejsce ponad trzecim będzie sensacją.
Złota Piłka – jak będzie wyglądać gala w 2021 roku
Galę finałową Złotej Piłki 2021 gościć będzie słynny paryski Théâtre du Châtelet, a sama uroczystość będzie bardzo podobna do tej z 2019 roku. Poprowadzą ją Didier Drogba oraz dziennikarka Sandy Heribert. Co ważne, w trakcie gali wręczona zostanie nie tylko Złota Piłka dla najlepszego piłkarza roku, ale też inne nagrody. Przede wszystkim Złota Piłka dla najlepszej piłkarki świata w 2021 roku, czyli Ballon d'Or Féminin.
A także nagroda im. Raymonda Kopy, którą wyróżnia się najlepszego piłkarza poniżej 21. roku życia i nagroda im. Lwa Jaszyna, dla najlepszego bramkarza mijającego roku. Samo wydarzenie rozpocznie się już o godzinie 16:30 czasu polskiego, a główni bohaterowie wieczoru pojawią się na czerwonym dywanie ok. 19:00.
Wydarzenie główne rozpoczyna się o 20:30, a jego punktem kulminacyjnym będzie wręczenie Złotej Piłki oraz honorowej Złotej Piłki, którą nagradza się zawodnika zasłużonego i dotąd nienagradzanego główną nagrodą. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie na całym świecie, w Polsce na antenie TVP Sport, kanale "Łączy nas Piłka" czy w social mediach Bayernu Monachium.
Czytaj także: Lewandowski już wie. Trwa odliczanie do wręczenia Złotej Piłki, Polak napisze historię
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut